Νίκη Ευρώπης ο Άρης μέσα στη Τούμπα

Άλλη μια μέτρια εμφάνιση, άλλο ένα ανεπιτυχές αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ που μετρά πλέον δέκα ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Δικέφαλος παρέμεινε σε ρηχά νερά γνωρίζοντας την ήττα από τον Άρη στην Τούμπα με 0-1 χάρη σε γκολ του Καμαρά στο 63’. Η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε για τον ΠΑΟΚ!

Κανείς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το γύρισμα του Μουργκ στο 5′, στη συνέχεια το σουτ του Τσιγγάρα κόντραρε σε αμυντικό.  Οι κίτρινοι έγιναν πιο κινητικοί στη συνέχεια -αλλά για λίγα λεπτά- ενώ ο ρυθμός έπεσε. Πέρα από τα δυο σουτ που έκαναν Τσιγγάρας και Μουργκ στο 6′, το παιχνίδι δεν είχε άλλες φάσεις στο πρώτο του ημίχρονο. Οι προσπάθειες των δυο ομάδων έμειναν ημιτελείς. Ο Άρης μπήκε καλά στην επανάληψη και είδε στο 49′ τον Σούντγκρεν να στέλνει την μπάλα -με μακρινό σουτ- για λίγο άουτ. Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε πίεση και δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα για να την σπάσει. Στο 63′ ο Μαντσίνι έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Καμαρά τσίμπησε την μπάλα στο τάκλιν του Ίνγκασον, βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, από θέση δεξιά και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές (Σβαμπ αντί Τσιγγάρα, Σοάρες αντί Μουργκ, Μιτρίτσα αντί Τέιλορ) και ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός. Ο Άρης όμως έδειξε να… αντέχει πολυ εύκολα με τον Χέρμαν Μπούργος να κάνει και αυτός διορθωτικές κινήσεις (πέρασε μέχρι και 3ο κεντρικό αμυντικό, τον Δεληζήση). Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά γεμίσματα -παίζοντας με Άκπομ και Τσόλακ- αλλά οι κίτρινοι έδιωξαν τις μπαλιές και έφτασαν τελικά στο διπλό.