Νίκη Ευρώπης για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Άρη στο Απ. Νικολαΐδης και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 54 βαθμούς και αποκτά πλεονέκτημα στη μάχη για έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το γκολ ο Σένκεφελντ στο 29′ απέναντι σε έναν Άρη που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 45′ (Αποβολή Καμαρά). Ο Άρης είχε την πρώτη τελική στο ματς (ένα άστοχο σουτ από τον Γκάμα στο 2′), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς.

Στο 6′ ο Βιγιαφάνιες με μία ατομική προσπάθεια μετά από κλέψιμο στον άξονα, ανάγκασε τον Κουέστα στην πρώτη του επέμβαση. Οι πράσινοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα και στο 15′ ο Παλάσιος έκανε ένα καλό αλλά άστοχο σουτ. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 20′. Ο Γκατσίνοβιτς έστρωσε έξυπνα στον Παλάσιος και ο Αργεντινός με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Στη συνέχεια αστόχησε ο Αϊτόρ από το ημικύκλιο. Οκτώ λεπτά μετά άνοιξε το σκορ. Ο Αΐτορ έφερε την μπάλα στην περιοχή του Άρη και ο Σένκεφελντ με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς. Έμεινε και με δέκα παίκτες στο 45′ εξαιτίας της αποβολής του Καμαρά με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά(42′ και 45′). Mε τον Άρη να παίζει με δέκα παίκτες, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο. Πίσω από την μπάλα όλοι οι παίκτες του Άρη. Έτσι ο Παναθηναϊκός είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και την γύριζε γύρω από την περιοχή του Κουέστα, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ. Στο 51′ ο Ιωαννίδης μετά από λάθος του Μπράμπετς προσπάθησε να… τελειώσει το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε (κόπηκε). Tέσσερα λεπτά μετα, ο ίδιος παίκτης έφυγε στην κόντρα, κέρδισε τη μάχη με τον Φαμπιάνο, αλλά στη συνέχεια γλίστρησε και έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Ο Άρης από μία… πάσα στο πουθενά του Ιτούρμπε, προσπάθησε να απειλήσει με τον Μαντσίνι στο 56′ αλλά ο Μπρινιόλι τον σταμάτησε εντυπωσιακά! Στο 59′ ο ΠΑΟ πήρε ξανά τη σκυτάλη στις χαμένες ευκαιρίες. Ο Αϊτόρ πάτησε περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Κουέστα. Εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα στο 65′. O Παναθηναϊκός μετά το 70′ ήταν αρκετά ασταθής και με πολλά λάθη έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να ψάξει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς. Ωστόσο οι κίτρινοι ήταν πολύ άστοχοι. Το σουτ του Εντιαγέ έφυγε πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Μπρινιόλι στο 83′. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος…