Νέος διασυρμός για τον Ολυμπιακό μακριά από το ΣΕΦ

Νέα βαριά εκτός έδρας ήττα σε διάστημα μιας εβδομάδας, υπέστη ο Ολυμπιακός (54-82), αυτή τη φορά από τη Χίμκι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός ήταν σκιά του εαυτού του, και λίγες ώρες μετά τον περίπατο επί της Μακάμπι, γνώρισε βαριά ήττα με 54-82 από τη Χίμκι, κλείνοντας με άσχημο τρόπο την τέταρτη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας. Αυτή, μάλιστα, ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για τους Πειραιώτες (13-6) μετά τη συντιβή στη Βιτόρια, οι οποίοι εμφανίζουν πολλά προβλήματα μακριά από το ΣΕΦ τελευταία.

Καθοριστική η μεγάλη ευστοχία της Χίμκι (11-8) από τα 6,75μ. (12/26 3π.), όπως επίσης και η αστοχία του Ολυμπιακού στον αντίστοιχο τομέα (5/19 3π.), αλλά και τα περισσότερα λάθη σε σχέση με τις ασίστ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (τελείωσε το ματς με 14-14 στη σχέση ασίστ-λαθών). Η Χίμκι μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και με 4/4 τρίποντα έτρεξε 18-0 σερί μετατρέποντας το 3-5 (2′) σε 21-5 στο 6′. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει κι έτσι μοιραία το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με double score  υπέρ των Ρώσων (28-14, 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε σχήμα με Ουίλτζερ-Παπαπέτρου στο δίδυμο των ψηλών, ωστόσο ούτε αυτό λειτούργησε (40-20, 15’). Ο Μιλουτίνοφ επανήλθε, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει σε πιο ορθολογικό σχήμα, όμως η κατάσταση δεν άλλαξε κι έτσι η Χίμκι προηγήθηκε με 49-25 (20’), ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός «έσφιξε» την άμυνά του και με 9-4 επιμέρους σκορ έριξε τη διαφορά στους 20 (54-34) στο 26’, δείχνοντας σημάδια… ζωής. Με πρωταγωνιστή τον Σβεντ, όμως, η Χίμκι αντέδρασε με 5-0 σερί ανεβάζοντας εκ νέου στο +25 (59-34, 27’) τη διαφορά, και στο τέλος της τρίτης περιόδου στην ύψιστη τιμή της, το +27 (65-38, 30’). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ αποβλήθηκε με 5 φάουλ, περιορίζοντας τις λιγοστές, ούτως ή άλλως, επιθετικές επιλογές του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ενώ η Χίμκι συνέχισε στο ίδιο τέμπο ανεβάζοντας ακόμη και πάνω από τους 30 πόντους η διαφορά (69-38, 32′). Το μόνο που απέμενε πλέον ήταν η έκταση της διαφοράς και το τελικό σκορ, το οποίο «έκλεισε» στο 82-54.