Νέα γκέλα του Ολυμπιακού στη Τρίπολη

Μετά τη γκέλα στα Χανιά, ο Ολυμπιακός σκόνταψε και στην Τρίπολη, όπου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Αστέρα (0-0), αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 61′. Το παιχνίδι στην Τρίπολη διεξήχθη υπό άσχημες συνθήκες, αλλά παρ’ όλα αυτά κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Αστέρας και Ολυμπιακός διεκδίκησαν τη νίκη και είχαν για κορυφαίους παίκτες τους γκολκίπερ, Ντοναρούμα και Λεάλι, που ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για το τελικό 0-0 πραγματοποιώντας αρκετές σπουδαίες επεμβάσεις.
Ο Ολυμπιακός παραχώρησε δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στην επαρχία, ενώ ο Αστέρας στάθηκε πολύ καλά, ειδικά αν συνυπολογίσουμε ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 61’ εξαιτίας της αυστηρής αποβολής του Μάσα. Στα πρώτα 45 λεπτά είχαμε μόνο δύο καλές στιγμές, μία για κάθε ομάδα. Η πρώτη ανήκει στον γηπεδούχο Αστέρα που με τον Μάσα νικήθηκε από τον Λεάλι και η άλλη στον Ολυμπιακό με τον Σεμπά να σουτάρει από τα πλάγια στο 43′ αλλά ο Ντοναρούμα με γροθιές έδιωξε σε κόρνερ. Και στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η έντονη βροχόπτωση μπορεί να έπεσε αλλά ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς δυσκολεύοντας αρκετά τους ποδοσφαιριστές στη παραγωγή φάσεων. Με την αποβολή του Μάσα στο 61΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ελευθερόπουλος γύρισε πίσω την ομάδα του με στόχο να κρατήσει το μηδέν. Από την άλλη ο Μπέντο αντίθετα πέρασε και δεύτερο επιθετικό στο ματς «φορτώνοντας» την περιοχή του Αστέρα. Ωστόσο, έβγαλε τον μοναδικό δημιουργό του (Φορτούνη) και δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις, ενώ απειλήθηκε κι όλας! Τα πολλά αμυντικά κενά του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στον Μανιά να απειλήσει δύο φορές (68′, 72′) αλλά έπεσε πάνω στον καλό Λεάλι, ενώ το σουτ του Τσουκαλά στο 86′ πέρασε ελάχιστα άουτ! To 0-0 έμεινε ως το τέλος μιας και ο Αστέρας πάτησε… φρένο ενώ θα μπορούσε να ψάξει και τη νίκη!