"Ναυάγησε" ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες νικώντας με 73-51 τον Ολυμπιακό, που έμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι παίρνοντας στο ξεκίνημα ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο όμως απώλεσαν στην συνέχεια της περιόδου. Οι λάθος επιλογές του Ολυμπιακού είχαν ως αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι ισόπαλοι με την Μπαρτσελόνα (14-14). Οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν να ανεβάζουν το ρυθμό τους στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν σταδιακά να αυξήσουν τη διαφορά από τους Πειραιώτες.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τους Καταλανούς να προηγούνται με έξι πόντους (32-26). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα και τον Ολυμπιακό να είναι κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Σίτο Αλόνσο κατάφερε να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, φτάνοντάς τη στους οκτώ πόντους (49-41). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε τις δυνάμεις να παλέψει άλλο απέναντι στην Μπαρτσελόνα κι έτσι οι Καταλανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 73-51 με την Μπαρτσελόνα να επιστρέφει στις νίκες. Ο αγώνας για τους «ερυθρόλευκους» εξελίχθηκε διαγωνισμό λαθών. Το πόσες φορές πούλησαν, χωρίς μεγάλη πίεση, την μπάλα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν περιγράφεται. Ενα θα σας πούμε. Στο 35′ ο Ολυμπιακός είχε 20 λάθη, τι να λέμε τώρα; Η Μπαρτσελόνα, που προερχόταν από πέντε συνεχόμενες ήττες, έψαχνε από κάπου να κρατηθεί και βρήκε το…ναυάγιο του Ολυμπιακού. Οταν οι παίκτες του Αλόνσο αντιλήφθηκαν ότι οι αντίπαλοί τους δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε ρυθμό, πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με διαφορές που έφτασαν ακόμα και τους 20 πόντους. Η δε τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο εφιάλτης, παρά αγώνας. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έβλεπαν απλώς τα τρένα να περνούν…