Μοιρασιά στο Καραϊσκάκη

Μοιρασιά στο Καραϊσκάκη στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής με το 1-1 μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ να μην αφήνει ικανοποιημένους τους Πειραιώτες που έψαξαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης. Δύο πρόσωπα για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, ένα άχρωμο, αναιμικό και ανούσιο στο πρώτο μέρος

όπου μετά το πρώτο τέταρτο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και εύκολα πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1 χάρη στο τέρμα του Ίγκνασον στο 29′ καθώς οι ερυθρόλευκοι ουσιαστικά δεν απείλησαν ούτε μια φορά, με τον ΠΑΟΚ να παραμένει αήττητος για 47 ματς. Προσεκτικό και συνετό ήταν το παιχνίδι και των δυο ομάδων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Χωρίς πολλά ρίσκα, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν συγκεντρωμένος ανασταλτικά και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Οι φάσεις πάντως ήταν ελάχιστες, καθώς καταγράφηκαν μόνο κάποια μακρινά σουτ. Μετά το 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας, πήραν τα ηνία του ματς και έφταναν με μεγαλύτερες αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 29′ μάλιστα πήραν το προβάδισμα από στημένη φάση. Ο Μίσιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Ίνγκασον, μετά από διπλή προσπάθεια, έκανε το 0-1. Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ πήρε ακόμα περισσότερο τον έλεγχο του ματς, πιέζοντας ψηλά, μην αφήνοντας τον Ολυμπιακό να δημιουργήσει καταστάσεις. Πάντως, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν υπήρξαν μεγάλες ανακατατάξεις, με το σκορ να μένει στο 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει καθώς ήταν πίσω στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να βγάλει καθαρή φάση για γκολ. Στο 60′, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έγινε επικίνδυνος αλλά το σουτ του Μίσιτς έφυγε άουτ. Στο 63′ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με πέναλτι του Βαλμπουενά ύστερα από ανατροπή του Ποντένσε μέσα στην περιοχή από τον Γιαννούλη. Οι ερυθρόλευκοι πήραν ψυχολογία μετά την ισοφάριση και επιχείρησαν αρκετά γεμίσματα στην περιοχή για περίπου 10 λεπτά, πριν ο ΠΑΟΚ ισορροπήσει και πάλι το ματς. Στο 79′, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά την εξ επαφής προβολή του Ελ Αραμπί. Στο 85′, ο Πέλκας βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σα αλλά το πλασέ του ήταν σιγανό, ενώ στο 87′ ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε καλό σουτ του Γκερέρο. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία με το 1-1 να μένει ως τελικό σκορ.