Μέχρι και ο Μαρινάκης σκόραρε κατά του Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός είχε ως προίκα το 4-0 επί του Αστέρα Τρίπολης του πρώτου αγώνα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και δεν χρειάστηκε να φορτσάρει στον επαναληπτικό παίρνοντας «σβηστά» το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού, αλλά και τη νίκη χάρη σε κεφαλιά του Μαρινάκη στο 92′. Το «τριφύλλι» έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες με αντίπαλο την ομάδα της Αρκαδίας δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό, με δέκα γκολ μέσα σε 20 μέρες, κόντρα σ” έναν αντίπαλο που παλιότερα τον είχε δυσκολέψει πολύ.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας σε κανένα σημείο του. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός δημιούργησε λίγες φάσεις, αλλά περισσότερες από τους αντιπάλους του. Τελικά το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις, από την αλλαγή του Ουζουνίδη, τον Νίκο Μαρινάκη, ο οποίος έπαιξε στο τελευταίο τέταρτο ως αμυντικός χαφ συνδυάζοντας την παρουσία του με το πρώτο του τέρμα με την πράσινη φανέλα. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από 38 ημέρες έπαιξε σ” επίσημο παιχνίδι ο Σεμπάστιαν Λέτο ο οποίος πλησίασε στο γκολ με εκτέλεση φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, η οποία αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ Αθανασιάδη. Επίσημο ντεμπούτο για τον Γκιγιέρμο Μολίνς, με τον νεοφερμένο στράικερ να περνάει στο γήπεδο αντί του Λέτο στο 61′ και να δείχνει ορισμένα στοιχεία του παιχνιδιού του. Πλέον ο Παναθηναϊκός θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά, από την κλήρωση που θα γίνει στα γραφεία της ΕΠΟ.