Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στη Κοπεγχάγη

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να γράψει σκορ μαμούθ στην Δανία, έβγαλε άγχος στο φινάλε αλλά τελικά πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Κοπεγχάγης με 1-2. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 0-2 από το πρώτο μέρος, έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά στο τέλος τα… χρειάστηκε.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε κάπως φοβισμένα το παιχνίδι, ειδικά όταν η Κοπεγχάγη επιχειρούσε να πιέσει ψηλά. Έγιναν κάποια λάθη στη μεσοαμυντική γραμμή που δεν στοίχισαν, μέχρι να έρθει το 8ο λεπτό και να αλλάξουν οι ισορροπίες. Τότε ήταν που Γκράμπαρα απέκρουσε την μπάλα εκτός περιοχής σε σουτ του Μιτρίτσα και αποβλήθηκε απευθείας. Έτσι, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με δέκα παίκτες, τον Γιόνσον στο τέρμα και 4-3-2 σε διάταξη. Το φάουλ που έφερε την αποβολή εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο νεοεισελθών Γιόνσον. Οι ασπρόμαυροι πάντως πήραν σχεδόν αυτόματα τα ηνία του ματς, έβγαλαν συνεργασίες, γέμισαν την αντίπαλη περιοχή και έψαξαν το γκολ. Αυτό ήρθε μάλιστα σχετικά άμεσα. Στο 19’, ο Ζίβκοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο προωθημένος Σιντκλεϊ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο μονόλογος του Δικεφάλου συνεχίστηκε και θα μπορούσε να οδηγήσει σε ένα δεύτερο γκολ στο 34’ αλλά ο Σφιντέρσκι σπατάλησε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ. Στο 37’ ήρθε ένα πλασέ του Μπίσεσβαρ που έφυγε λίγο άουτ, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ δεν χαρίστηκε. Στο 38’, ο Σβαμπ βρήκε τον Ζίβκοβιτς και αυτό με δεξί σουτ έκανε το 0-2. Μια εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ που έφυγε ελάχιστα άουτ στο 42’ ήταν η τελευταία ευκαιρία του ΠΑΟΚ με το ημίχρονο να τελειώνει στο 0-2. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπάθησε να κάνει μια διαχείριση του υπέρ του σκορ και να βγαίνει με αντεπιθέσεις για να ψάξει ένα ακόμα γκολ. Βασικός άξονας των επιθετικών προσπαθειών ήταν συνήθως ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος είτε εκτελούσε είτε δημιουργούσε για τους άλλους. Στο 62’ ο Σφιντέρσκι έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία με σουτ που έφυγε κόρνερ, ενώ στο 63’ ο Ελ Καντουρί μπήκε στην θέση του Σβαμπ. Στο 66’ ήρθε άλλη μια ανεκμετάλλευτη φάση για τον Δικέφαλο καθώς ο Μιτρίτσα δεν έκανε καλό τελείωμα από πλεονεκτική θέση. Το ίδιο και στο 71’ με πρωταγωνιστή ξανά τον Σφιντέρσκι που νικήθηκε από τομ Γιόνσον. Στο 73’ μπήκαν και οι Βαρέλα-Αουγκούστο στο ματς για να φρεσκάρουν την ομάδα. Αντί να έχει ένα ευρύ σκορ υπέρ του, ο ΠΑΟΚ δέχθηκε γκολ στο 81’ και έβαλε δύσκολα στον εαυτό του. Ο Μπιελ με σουτ έκανε το 1-2, η Κοπεγχάγη πήρε ψυχολογία και θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 84’ αν ο Πασχαλάκης δεν απέκρουε δύσκολα την κεφαλιά του Λεραζέρ. Τελικά, ο Δικέφαλος άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε την μεγάλη νίκη με 1-2.