Με υπογραφή Ιωαννίδη

Φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Φώτη Ιωαννίδη είχε η σημερινή δωδέκατη νίκη του Παναθηναίκού σε δεκατρία ματς πρωταθλήματος απέναντι στον Ατρόμητο (2-0) στο γήπεδο της Λεωφόρου. Ο Ελληνας επιθετικός ήταν αυτός που λύτρωσε το τριφύλλι σημειώνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 80’, στο τρίτο του συνεχόμενο ματς

που αναδεικνύεται σε «χρυσή» αλλαγή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, μετά το κερδισμένο πέναλτι ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και το νικητήριο γκολ επί του Παναιτωλικού. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον στο 90+3′. Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα παιχνίδι συνάντησε δυσκολίες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου εξαιτίας της πολυπρόσωπης άμυνας του αντιπάλου, εν προκειμένω του Ατρόμητου που ήταν καλά διαβασμένος. Οι ισορροπίες άλλαξαν με την αποβολή του Έρλινγκμαρκ στο 35΄, κάτι που έκανε τους παίκτες του Κόλμαν να μείνουν ακόμα πιο πίσω και να κλείνουν κάθε πιθανό διάδρομο προς την εστία του Γιαννιώτη, όσο κι αν προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι. Το δοκάρι του Κουρμπέλη και μια κεφαλιά του Σένκεφελντ οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Και σε αυτό το παιχνίδι όμως οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είχαν την υπομονή και κατάφεραν να βρουν τη λύση προς το τέλος. Όπως και στο Αγρίνιο έτσι και στο ματς με τον Ατρόμητο ο Ιωαννίδης ήρθε από τον πάγκο και στο 81′ δέχθηκε την ασίστ του Μπερνάρ για να τελειώσει τη φάση με πλασέ στην κλειστή γωνιά του Γιαννιώτη. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάγκνουσον στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων με υπέροχη εκτέλεση φάουλ. Έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με μια ακόμα νίκη, την 12η μετά από 13 αγωνιστικές και παρέμεινε αήττητος λίγο πριν τη διακοπή λόγω Μουντιάλ. Σίγουρα θα χρειαστεί ανάσες στη συνέχεια αλλά και προσθήκες αν θέλει να συνεχίσει στο μονοπάτι των επιτυχιών. Ο Ατρόμητος προσπάθησε αλλά η αποβολή του Έρλινγκμαρκ χάλασε το πλάνο του Ουαλού τεχνικού. Πάντως λίγο πριν το γκολ του Ιωαννίδη θα μπορούσε να είχε προηγηθέι με τον Τζοβάρα