Με τραγική άμυνα και τραγικό Λεάλι είπε "αντίο" στην Ευρώπη

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα τραγικά λάθη της άμυνας του αλλά και του Ιταλού πορτιέρο του Λεάλι και έφυγε με το κεφάλι κατεβασμένο από την Τουρκία, γνωρίζοντας την συντριβή με 4-1 από την Μπεσίκτας, μαζί και έναν απογοητευτικό αποκλεισμό από την συνέχεια του Europa League. Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα στην «κaυτή» και εκκωφαντική Besiktas Arena. Τα πρώτα 25 λεπτά ήταν εφιαλτικά για την ομάδα του Βασίλη Βούζα. Στο 7′ ο Κουαρέσμα απείλησε με φάουλ που εξουδετέρωσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Λεάλι. Όλα όμως έδειχναν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου.

Έτσι λοιπόν στο 10ο λεπτό η Μπεσίκτας πήρε προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Αμπουμπακάρ μετά την σέντρα του Ταλίσκα από δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, όντας εντελώς αμαρκάριστος. Στο 22΄ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπάμπελ, αυτός σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή σκοράροντας για το 2-0, με τον Λεάλι να φέρει τεράστια ευθύνη, καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του.Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη οργανωμένη του αντεπίθεση βρήκαν γκολ! Στο 31′ ο Σισοκό με σέντρα στην κίνηση βρήκε τον Ελιουνούσι στα όρια της μικρής περιοχής και ο Νορβηγός με ένα βολ πλανέ (επωφελούμενος και από μια κόντρα) έκανε το 2-1. Το γκολ «χάλασε» το μυαλό των «Μαύρων Αετών» με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία του ματς και να κυκλοφορεί αυτός την μπάλα. Η κατάσταση γυρισε εντελώς μετά την αποβολή του σκόρερ Αμπουμπακάρ στο 38′ με απευθείας κόκκινη για κουτουλιά εκτός φάσης στον Ρέτσο. Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Μπεσίκτας ταμπουρώθηκε για να κρατησει το 2-1 και όλα έδειχναν ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο και μια «χρυσή» ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να προκριθεί στους «8″ του Europa League. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ήταν αναμενόμενα κυριαρχος. Με την Μπεσίκτας οχυρωμένη στο δικό της μισό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και έψαχναν τρόπους μα απειλήσουν την εστία του Φάμπρι. Το κατάφεραν στο 58′, όταν από φάουλ του φορτούνη από πολύ πλάγια, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και ανάγκασε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Ο Μπάμπελ όμως έκανε το 3-1 , βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα πρόκρισης των Πειραιωτών στο 75′. Ο Ολλανδός νίκησε στον αέρα τον Ρέτσο, κατέβασε τη μπάλα και μετά από έναν ελιγμό νίκησε με σουτ τον Λεάλι που φέρει τεράστια ευθύνη για το γκολ. Τελικά ο Ολυμπιακός γνώρισε τον διασυρμό αφού στο 84′ ο Τοσούν έκανε το 4-1 μετά από πάσα του Ταλίσκα.