Με τα δεύτερα ο Ολυμπιακός "έκαψε" τα όνειρα του Άρη

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το δεύτερο σερί ματς που έδωσε στη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά με 1-0 επί του Άρη, έχοντας σκόρερ τον Τικίνιο. Το ματς που έριξε και την αυλαία της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League, ήταν ιδιαίτερο. Γιατί ο Ολυμπιακός πήγε να παίξει με πολλές αλλαγές και αδιάφορος, αφού την Τετάρτη (4/5) στην Τούμπα, κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα, με το 2-1 επί του ΠΑΟΚ. Ο Άρης καίγεται για βαθμούς αναφορικά με την 3η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αλλά το γκολ του Τικίνιο έδωσε τους βαθμούς στους ερυθρόλευκους, που είναι στο +19 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Ρυθμό είχε το ματς από τα πρώτα λεπτά, αλλά φάσεις δεν είχε. Ο Ολυμπιακός είχε δύο σουτ προπόνησης από Κουντέ στο 3′ και στο 10′, ενώ ο Άρης είδε τον Τζολάκη να σταματά αρκετά εύκολα τα σουτ των Ιτούρμπε στο 24′ και Μαντσίνι στο 45′.  Με την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε την… έκπληξη και άνοιξε το σκορ. Στο 55′ συγκεκριμένα εκτέλεση φάουλ του Κούντε, ο Παπαδόπουλος έμεινε αμαρκάριστος, πήρε την κεφαλιά, ο Κουέστα έδιωξε αλλά ο Τικίνιο πήρε το ριμπάουντ και με βολέ από κοντά έγραψε το 1-0. Ο Άρης δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Να απαντήσει στο γκολ του Ολυμπιακού. Μάλιστα ο Κουέστα στο 72′ τον γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ αφού έκοψε σωτήρια το γύρισμα του Καρβάλιο. Ένα λεπτό μετά σταμάτησε σουτ του Κουντε. Οι χαμένες ευκαιρίες του Ολυμπιακού να κλειδώσει τη νίκη τρίτωσαν στο 78′ όταν ο Αραμπί βγήκε απέναντι από τον Κουέστα αλλά έκανε κάκιστη επιλογή, φεύγοντας προς τα πλάγια. Ο Άρης ούτε μετά και τις αλλαγές του Μπούργος κατάφερε να γίνει απειλητικός. Ένα σουτ του Ιτούρμπε λίγο πριν την συμπλήρωση των 90′ έφυγε πολλά μέτρα δίπλα από την εστία του Τζολάκη.  Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε με ακόμα μία δύσκολη επελ του Κουέστα σε σουτ του Βρουσάι.