Με σπασμένα φρένα καλπάζει προς τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο στην Τούμπα με σκορ 3-0 στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής και συνεχίζει να καλπάζει προς τον τίτλο. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έφτασε τους 44 βαθμούς και διεύρυνε ξανά τη διαφορά της στο +8 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε του ΠΑΣ στα Γιάννενα με 1-2.

Ο ΠΑΟΚ πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 5′, μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ένα καλό σουτ του Βιεϊρίνια απέκρουσε ο Κότνικ, αλλά στο 11′ το σκορ άνοιξε. Ο Μπίσεσβαρ με υπέροχη προσωπική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 1-0. Ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά το γκολ, έχοντας κατοχή μπάλας 77% (!), και παίζοντας κυρίως από τα δεξιά με Λημνιό και Βιεϊρίνια. Η μοναδική φάση που είχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα μακρινό σουτ του Μακρύλλου στο 28′ που έφυγε άουτ, αλλά ο ίδιος παίκτης ήταν και ο μοιραίος για την ομάδα του, μερικά λεπτά αργότερα. Στο 41′, ο Έλληνας μέσος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Το έργο του ΠΑΟΚ, με παίκτη παραπάνω, έγινε ακόμα πιο εύκολο. Στο 44′, ένα καλό σουτ του Ελ Καντουρί έφυγε κόρνερ, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε άλλο ένα εξαιρετικό γκολ. Ο Ελ Καντουρί έστειλε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Βιεϊρίνια με ευθύβολο σουτ στη γωνιά του Κότνικ έκανε το 2-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή τερματοφύλακα για τον Πανιώνιο καθώς ο τραυματίας Κότνικ έδωσε τη θέση του στον Μανοϊλοβιτς. Το παιχνίδι είχε σαφώς πιο χαλαρό ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να έχει την μπάλα στα πόδια του και να δημιουργεί κάθε τόσο ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Στο 55′ έφτασε κοντά με καρφωτή κεφαλιά του Σάχοφ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μανοϊλοβιτς, ενώ στο 59′, ένα γυριστό σουτ του Μπίσεσβαρ έφυγε άουτ. Ο Πανιώνιος έπαιζε λογικά με 10 παίκτες πίσω από τη γραμμή του κέντρου προσπαθώντας να μη δώσει άλλους χώρους στον αντίπαλό του και σπάνια έβγαινε σε κάποια αντεπίθεση. Στο 67′, ο Ζαμπά πέρασε στη θέση του Λημνιού, ενώ στο 69′ το σκορ διευρύνθηκε. Ο Μαουρίσιο βρήκε τον Σάχοφ εντός περιοχής, ο Ουκρανός έκανε ωραίο γύρισμα και σουτ στέλνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μανοϊλοβιτς γράφοντας το 3-0. Στο 75′, μπήκε και ο Καρέλης αντί του Σάχοφ, ενώ οι αλλαγές έκλεισαν με τον Λύρατζη στη θέση του Βιεϊρίνια. Στο 78′, ένα σουτ του Καρέλη έφυγε άουτ, και τίποτα άλλο δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.