Με σούπερ Παπανικολάου λύγισε την Μπασκόνια στη παράταση

Έπειτα από ένα ματς θρίλερ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη στην παράταση επί της Μπασκόνια με 91-87 (80-80 κ.α.α) και να φτάσει τις 11 νίκες στην Ευρωλίγκα. Όλα τα λεφτά η εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με αδιανόητο τρίποντο, έχοντας συνολικά 22 πόντους με 6/7 έξω από τα 6,75μ.!

Από κοντά σε εμφάνιση και οι ΛεΝτέι, Πρίντεζης και Γκος. Το σοκ της απώλειας του Μιλουτίνοφ ήταν μεγάλο για τους Πειραιώτες, όμως και οι Ισπανοί δεν πήγαιναν… πίσω όσον αφορά στις απουσίες μην έχοντας στην αποστολή τους δύο κορυφαίους παίκτες τους όπως είναι οι Σενγκέλια και Γκρέιντζερ. Ο Ολυμπιακός παίζοντας άμυνα με τα… μάτια στις δύο πρώτες περιόδους, επέτρεψε στους Βάσκους να κλείσουν το ημίχρονο με 43-47 παρά τις τρίποντες «βόμβες» του Παπανικολάου και όταν οι ερυθρόλευκοι αποφάσισαν να βγάλουν σκληράδα πίσω στο τρίτο δεκάλεπτο, μπροστά έκαναν μια… τρύπα στο νερό. Το επιμέρους 12-15 στην τρίτη περίοδο για το 55-62 έδειξε το πρόβλημα των Πειραιωτών στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός με επιμέρους 25-18 γύρισε το ματς από το -9 στην τέταρτη περίοδο χάρη στο τρίποντο του Παπανικολάου σε νεκρό χρόνο για το 80-80 και το οδήγησε στην παράταση όπου ήρθε η νίκη. Σούπερ εμφάνιση και από τον Γιώργο Πρίντεζη με 19 πόντους και 5 ασίστ και εξίσου καταλυτική παρουσία από τον Ζακ ΛεΝτέι με 23 πόντους και 30 στο Ranking. Εκτός αγώνα εντελώς οι Σπανούλης, Στρέλνιεκς και Μάντζαρης οι οποίοι σημείωσαν όλοι μαζί 6 πόντους, με τον Γκος να κρατάει ψηλά τη… σημαία των γκαρντ και να τελειώνει το παιχνίδι με 17 πόντους και 6 ασίστ.