Με Πόνσε έβγαλε την υποχρέωση

Με τον Έκι Πόνσε να παίρνει και πάλι τ’ όπλο του και να εκτελεί σημειώνοντας το 12ο του γκολ στο πρωτάθλημα, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής. Σε ένα ματς, όπου η Ένωση εμφανίστηκε διπρόσωπη, καθώς από την μια είχε την πολύ καλή εικόνα του πρώτου 45λεπτου με μπαράζ ευκαιριών, ένταση και όμορφο συνδυαστικό ποδόσφαιρο και από την άλλη, τη νωθρότητα της επανάληψης που την έκανε να παίζει με την φωτιά.

Για ένα ματς που μπορούσε (και έπρεπε) να καθαρίσει με δεύτερο και τρίτο γκολ, αφού είχε τη δυνατότητα να το κάνει. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφερε να πανηγυρίσει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον κοιτάζει το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ της Κυριακής, όπου μοναδικός στόχος φυσικά είναι το 5Χ5. Κορυφαίος ο Έκι Πόνσε που έχει πάρει φωτιά στο σκοράρισμα φτάνοντας αισίως τα 12 γκολ, εξαιρετικός και ο Ροντρίγκο Γκάλο που έχει βγάλει την ασίστ στο γκολ του Αργεντινού, ενώ ο Νέναντ Κρίστιτσιτς ήταν αυτός που πήρε τις περισσότερες πρωτοβουλίες και έφτιαχνε όλο το παιχνίδι της ΑΕΚ στον άξονα κυριαρχώντας με την παρουσία του. Πολύ καλός στην επιστροφή του στη βασική ενδεκάδα και ο Ούρος Τσόσιτς με σωστές και καίριες επεμβάσεις στην άμυνα.