Με Λιβάγια η ΑΕΚ και πάλι στον τελικό

Ύστερα από μία συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση, η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου για πέμπτη σερί χρονιά. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση ο Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος σκόραρε στον τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90 +6′),

έστειλε το ματς στην παράταση και με δεύτερο γκολ στο έξτρα μισάωρο «κλείδωσε» την πρόκριση. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα, αλλά ο Άρης μετουσίωσε σε γκολ τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο μέρος με τους Μαντσίνι (57′) και Νικολά Ντιγκινί (90 +3′). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν σε μία σπουδαία πρόκριση, έχοντας και δύο δοκάρια με τους Σιμόες (75′) και Νέλσον Ολιβέιρα (120′). Mάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με οχτώ παίκτες, αφού αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις της παράτασης οι Μάνταλος, Σιμόες και Ολιβέιρα.