Με ηρωϊκή άμυνα η Εθνική πήρε αποτέλεσμα στην Ισπανία

Στα Γρανάδα η Εθνική μας έκανε ηρωική αμυντική προσπάθεια και πήρε ισοπαλία 1-1 από την πανίσχυρη Ισπανία. Η ομάδα μας αμύνθηκε μαζικά και ευτύχισε να σκοράρει με πέναλτι. Άντεξε την πίεση και κράτησε το μεγάλο αποτέλεσμα. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Όλμο έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 14′ ο Κόκε εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι. Αρχικά τον έκοψε ο Τσιμίκας και στην επαναφορά η μπάλα βρήκε στον Τζαβέλλα και κατέληξε κόρνερ. Η ομάδα μας είχε μια υποψία φάσης στο 26′ με τον Μπακασέτα να κλέβει έξω από την περιοχή και να δίνει στον Λημνιό. Αυτός δεν έψαξε την πάσα, πήγε στο ένας με έναν και έχασε την μπάλα. Στο 32′ ο Όλμο ελευθερώθηκε έξω από την περιοχή και με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά ο Κόκε έβγαλε την μπαλιά, ο Μοράτα κατέβασε με το στήθος και με πλασέ έκανε το 1-0. Νωρίς στην επανάληψη (50′) ο Μοράτα σούταρε στην κίνηση, έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε επικίνδυνο παίξιμο του Ινίγο στον Μασούρα. Ο Βάσκος βρήκε μπάλα αρχικά αλλά στη συνέχεια δεν μάζεψε το πόδι και βρήκε με τις τάπες το γόνατο του Έλληνα μεσοεπιθετικού. Ο Μπακασέτας το εκτέλεσε εξαιρετικά και έκανε το 1-1. Με αυτό το τέρμα έσπασε ένα σερί των Ισπανών οι οποίοι δεν είχε δεχθεί εντός έδρας τέρμα από 23/3/2019. Οι Ισπανοί συνέχισαν να κρατούν την μπάλα με την ομάδα μας να παίζει στο μισό γήπεδο. Στο 69′ ο Μοράτα έκανε σκαστή κεφαλιά με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει εύκολα. Έξι λεπτά μετά ο Γκαγιά έκοψε παράλληλα με την εστία και ο Ογιαρθάμπαλ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά οι Ισπανοί πίεσαν ασφυκτικά με την ομάδα μας να αμύνεται μαζικά και ηρωικά.