Με φόρα η ΑΕΚ "κατάπιε" και την Λάρισα

Η ΑΕΚ με φόρα από το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό πήρε ακόμα μια νίκη, καθώς επικράτησε με 3-0 της Λάρισας στο ΟΑΚΑ και πλέον όλα είναι στο δικό της χέρι. Πλέον η διαφορά μειώνεται και όλα είναι στο χέρι του Χιμένεθ και των παικτών, σχετικά με τα πλέι οφ. Σκόρερς οι Πέκχαρτ, Τσιγκρίνσκι και Αλμέιδα. Πολύ σημαντικές οι επιστροφές των Τσιγκρίνσκι και Αλμέιδα, καθώς πλέον οι επιλογές είναι πάρα πολλές. Το γκολ για την Ένωση ήρθε στο 24ο λεπτό, όταν ο Βάργκας έβγαλε τη σέντρα και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Πέκχαρτ, με μια πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά, κέρδισε τον Χενοδόχοβ και έκανε το 1-0.

Στο 72′ η Λάρισα είχε την πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία της στο παιχνίδι, όταν ο Αβραάμ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σου, αναγκάζοντας τον Ανέστη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 82ο λεπτό. Ο Μάνταλος σέντραρε, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, με τον Αλμέιδα να μην καταφέρνει να την σπρώξει στα δίχτυα και την Ένωση να κερδίζει το κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του, ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Αλμέιδα κατάφερε να σκοράρει, ψάχνοντας από τη στιγμή που μπήκε στον αγώνα το γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.