Με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ έφυγε αλώβητος από το ΟΑΚΑ

Ισόπαλο έληξε το ματς του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να αδυνατεί να πάρει τη νίκη παίζοντας για πάνω από 60 λεπτά με παίκτη παραπάνω. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με 10 παίκτες για παραπάνω από μια ώρα παιχνιδιού, μετά και την αποβολή του Ζαμπά στο 32’, παρόλα αυτά πήρε πολύτιμη ισοπαλία με 1-1 μέσα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε και την κατοχή, είχε και την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Λιβάγια να κάνει το σουτ στο 6′, τον Πασχαλάκη να πέφτει στην γωνία του και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την ουσία. Ο Ελ Καντουρί εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Βαρέλα έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μαουρίσιο, παίρνοντας το… ριμπάουντ, άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά στο 11′. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ έχασε την ψυχραιμία της, ήταν φανερό ότι στην κερκίδα υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός και ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία τρία λεπτά μετά, για να κάνει το 0-2. Ο Ζαμπά έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με την περιοχή να είναι γεμάτη και τους γηπεδούχους να διώχνουν με υπερένταση. Οι γηπεδούχοι, ισορρόπησαν σταδιακά, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη, ενώ στο 33′, ο Τίκγκααρντ έδειξε δεύτερο κίτρινη κάρτα στον Ζαμπά, για φάουλ στον Χουλτ, με τον Βιειρίνια, που είναι και αρχηγός να διαμαρτύρεται έντονα και να αντικρίζει κι αυτός κίτρινη κάρτα. Στο 40′, η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Γκάλο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-1. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε σε αλλαγή συστήματος και περνώντας τον Κρίστιτσιτς στο παιχνίδι, στη θέση του Μπακάκη, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο δεύτερο μέρος και να κυνηγάει την ισοφάριση, κυρίως με σέντρες από τα πλάγια. Ο Κρέσπο και ο Βαρέλα κυρίως έδωσαν τη λύση σε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο και στο 75ο λεπτό, όταν ο Λιβάγια έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Πόνσε με κεφαλιά, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η ΑΕΚ συνέχισε την πίεση, είχε τις φάσεις του αγώνα, αλλά ο Πασχαλάκης οπότε χρειάστηκε φώναξε παρων με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ.