"Μαύρη θύελλα" σάρωσε την Κέρκυρα

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε εντυπωσιακά το 2016, αφού με την καλύτερη του εφετινή εμφάνιση, επικράτησε με 5-0 επί της Κέρκυρας στο νησί των Φαιάκων, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο με 19 τελικές, πέντε γκολ, ένα δοκάρι και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Οι ποδοσφαιριστές του Βλάνταν Ίβιτς έδειξαν τις πραγματικές τους δυνατότητες στο χορτάρι του ΕΑΚ Κέρκυρας και ανάγκασαν τους γηπεδούχους στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας τους. Πλέον, οι «ασπρόμαυροι» φεύγουν για διακοπές αφήνοντας ως τελευταία ανάμνηση στους οπαδούς τους μια πανέμορφη βραδιά. O αγώνας ξεκίνησε με γκολ από… τα αποδυτήρια, οι «ασπρόμαυροι» στην πρώτη τους επίθεση ευτύχησαν να σκοράρουν.

Ο Τζάλμα Κάμπος σέντραρε από τα δεξιά με στόχο τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ο Ανδρεόπουλος επιχείρησε να απομακρύνει, αλλά με ένα τρομερό «σουτ» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη. Στο 22ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ με «μαγικό» πλασέ έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να «αναπαυτεί» στα δίχτυα της Κέρκυρας για το 2-0. Στο 32′ ο Ροντρίγκες ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι και ήταν η ώρα του Κλάους να επιστρέψει στα γκολ. Δεν το έκανε όμως! Ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε την εκτέλεση του αρχηγού, όμως ο Κάμπος που ήρθε σαν… τρέιλερ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα, αλλά πέτυχε δύο ακόμη γκολ κόντρα στην τραγική Κέρκυρα. Στο 58′ και πάλι ο Κάμπος χρίστηκε σκόρερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μάτος έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ για να γράψει το τελικό 5-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.