"Λύτρωση" στο 90΄για την Ουρουγουάη

Με τον Ουάρντα να ξεκινά βασικός και να αγωνίζεται για 82′ λεπτά, η Αίγυπτος δεν κατάφερε να μην ηττηθεί από την Ουρουγουάη, η οποία πήρε τη νίκη στο 90′. Το πρώτο ημίχρονο έγινε ισορροπημένο παιχνίδι. Φάσεις δεν είδαμε, οπότε μπορούμε να πούμε, ότι δεν… βλεπόταν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως αναμφισβήτητα σημειώθηκε στο 24′ από πλευράς Ουρουγουάης. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σουάρες, ο οποίος εξ επαφής έστειλε τη μπάλα άουτ, γλείφοντας την εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα έχασε παρόμοιας σημαντικότητας φάση με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στο οποίο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Στο 46′ ο Καβάνι έβγαλε τον Σουάρες τετ α τετ με τον Σεναουί, ο Αιγύπτιος τερματοφύλακας όμως απέκρουσε και διατήρησε το μηδέν. Στο 73′, σαν σε deja vu, αφού έγινε ίδια συνεργασία αλλά και πάλι ο Σεναουί πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Σουάρες. Ο Σεναουί έκανε μία ακόμα ηρωική επέμβαση στο 83′ σε σουτ του Καβάνι, ο οποίος στο 88′ ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τον Γόρδιο Δεσμό έλυσε στην εκπνοή του παιχνιδιού ο Χιμένες με κεφαλιά. Έτσι η Ουρουγουάη ισοβαθμεί με τους Ρώσους που στην πρεμιέρα του Μουντιάλ, την Πέμπτη, επικράτησαν 5-0 της Σαουδικής Αραβίας.