Λίγο πιο σοβαρή να ήταν

Ηταν ένα φιλικό παιχνίδι αυτό ανάμεσα στη Μάλτα και την Ελλάδα που στην ανάγνωσή του πριν τη σέντρα χαρακτηριζόταν και ως «αγγαρεία». Ο χαρακτηρισμός αυτός στο πρώτο μισάωρο του αγώνα πήγε να… δικαιωθεί. Όμως μετά το 30’ είδαμε ένα όμορφο παιχνίδι με την Ελλάδα τελικά να φεύγει ισόπαλη 2-2 από τη Μάλτα. Η Εθνική μας σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις

άνοιξε το σκορ με τον Μπακασέτα στο 34’. Στην επανάληψη οι Μαλτέζοι ήταν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με γκολ των Ντε Γκαμπριέλε (54’) και πέναλτι του Τεουμά (67’). Οι αλλαγές του Πογέτ στο τέλος έπιασαν τόπο και ο Φούντας με γκολ στο 86’ έγραψε το τελικό 2-2. Άργησε γενικά να… ξυπνήσει η Εθνική μας. Αν ήταν γενικά πιο σοβαρή θα κέρδιζε αυτό το φιλικό παιχνίδι.