Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός αλλά η πρωτιά είχε "πετάξει"

Ο Παναθηναϊκός φαίνεται πως βλέπει τον Ολυμπιακό και μεταμορφώνεται, αφού τον κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα στον Ιανουάριο, αυτή την φορά για την 15η αγωνιστική της Basket League με 72-59, και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.Οι «ερυθρόλευκοι» όμως κράτησαν το +25 με το οποίο είχαν νικήσει στο ΣΕΦ (88-63) και έχουν τον πρώτο λόγο για την πρωτιά. Ο Ρίβερς τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και μαζί με τον Κρις Σίνγκλετον που προσέθεσε άλλους 20π. οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» που κατέρρευσαν στην τέταρτη περίοδο πέρα από τους Λοτζέσκι και Γιανγκ που είχαν εκτός αποστολής, έχασαν από την πρώτη περίοδο και τον Βασίλη Σπανούλη που αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό.

Παρά τις δεδομένες απουσίες (Λοτζέσκι, Γιανγκ) ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μπουν καλά στο παιχνίδι (0-5, 2:30’’). O Μιλουτίνοφ βοήθησε πολύ στο ριμπάουντ (τρία επιθετικά) και έγραψε το 6-15 (7’), με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει τρόπο να σκοράρει έχοντας ξεκινήσει με 0/6 τρίποντα. Η είσοδος του Ρίβερς έδωσε ανάσα με δύο σουτ από τα 6,75μ. (12-18), πριν ο Μάντζαρης γράψει στην εκπνοή το 12-20 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα με τον Βασίλη Σπανούλη που αποχώρησε στα αποδυτήρια με ενοχλήσεις στον προσαγωγό. Οι παίκτες του Πασκουάλ με αιχμή τον Ρίβερς έτρεξαν σερί 14-0 (26-20, 15’), με τους Πειραιώτες σε αυτό το διάστημα να πελαγοδρομούν (0/6 σουτ, δύο λάθη). Ο Ρίβερς όντας… καυτός (16π. στο πρώτο 20λεπτο) έκανε το 31-22 ολοκληρώνοντας επιμέρους 19-2, ωστόσο ένα καλάθι του Πρίντεζη, ένα επιθετικό ριμπάουντ του Παπαπέτρου και βολές του Γκριν έστειλαν το ντέρμπι σε απόσταση βολής στην ανάπαυλα (31-28). Παρά την οριστική απώλεια του Σπανούλη, Πρίντεζης και Γκριν φρόντισαν να διατηρήσουν ζωντανό τον Ολυμπιακό (33-35), με Γκριν και Παπανικολάου να απαντούν σε Ρίβερς και Φελντέιν (39-39, 26’). Ένα ξέσπασμα του Σίνγκλετον επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να βρει λύσεις από το τρίποντο (48-45) και να έχει μικρό προβάδισμα στην τελική ευθεία. Ο Σίνγκλετον ήταν αυτός που έδωσε αέρα +8 στους γηπεδούχους (53-45, 31:30’’) με προσωπικό σερί 11 πόντων, πριν Τζέιμς και Ρίβερς πάρουν τη σκυτάλη για να ανεβάσουν τη διαφορά στο +16 (63-47, 35:30’’) με επιμέρους 15-2! Πλέον οι «πράσινοι» άρχισαν να… κρυφοκοιτάζουν το -25 του ΣΕΦ, ωστόσο Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ φρόντισαν ώστε να μην κινδυνεύσει η διαφορά, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη, κυρίως από πλευράς ψυχολογίας, ενώ μένει ζωντανός και για την πρωτιά στην κανονική περίοδο.