Ξέσπασε στη Μπάγερν ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα διέλυσε τη Μπάγερν στο ΣΕΦ με 89-69 σε αναμέτρηση για την 27η ημέρα της Regular Season της Euroleague και έκανε μεγάλο βήμα για να «κλειδώσει» την παρουσία του στα πλέι-οφ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν όπως έπρεπε σε αυτό το ματς-τελικό και πανηγύρισαν τη μόλις 2η, αλλά πολύτιμη νίκη στα τελευταία 8 ματς, με την οποία βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-13.

Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησαν 12-15, βλέποντας την οκτάδα να απομακρύνεται οριστικά. Παρά τις απουσίες τους στην περφιέρεια οι ερυθρόλευκοι με τους Βασίλη Σπανούλη και Γιάνις Στρέλνιεκς να βρίσκονται στα πιτς, έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ και έδειξαν ξεκάθαρα από την πρώτη περίοδο ότι απέναντι στην δίχως προβλήματα γερμανική ομάδα είναι αποφασισμένοι να καθαρίσουν νωρίς νωρίς. Το 20-10 με τρομερή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και το 30-21 στη δεύτερη περίοδο έφεραν αυτό το 50-31 στα μισά της διαδρομής με το οποίο ο Ολυμπιακός καθάρισε το ματς. Οι ερυθρόλευκοι δεν έριξαν ρυθμό και ένταση στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 22-17 έστειλαν τη διαφορά στο +24 με τη συμπλήρωση 30′ λεπτών αγώνα στο 72-48 για να τελειώσει το ματς με τη σχετική… χαλάρωση των Πειραιωτών στο τέταρτο δεκάλεπτο και το 17-21 των Βαυαρών στο 89-69. ΛεΝτέι με 23 πόντους και Μιλουτίνοφ με 20 έστησαν… πάρτι κάτω από τα καλάθια και τράβηξαν το «κουπί» στο σκοράρισμα, ενώ για τους Βαυαρούς ξεχώρισαν επιθετικά οι Κόπονεν με 15 πόντους και Μπούκερ με 13.