Κρίμα ρε Παναθηναϊκέ

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σαν λιοντάρι κόντρα στη Ρεάλ αλλά λύγισε στο φινάλε με 75-72, στο Game 1 της σειρά των playoffs της Euroleague. Ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο παιχνίδι για περίπου 36 λεπτά, ωστόσο ένα ξέσπασμα του Καλάθη έφερε τους «πράσινους» στο +6 (66-72). Στο τελευταίο τετράλεπτο όμως, έμειναν στο «0», με τη Ρεάλ να κάνει σερί 9-0, να παίρνει τη νίκη με 75-72 και να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο Τέιλορ ήταν «καυτός» στο ξεκίνημα και με 8 δικούς του πόντους η Ρεάλ ήταν μπροστά μετά από 5 λεπτά αγώνα στη Μαδρίτη (8-4). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και με το τρίτο τρίποντο του Τέιλορ έφτασαν στο 14-8, με τον Λεκαβίτσιους να απαντά επίσης από την περιφέρεια (14-11, 8). Το πρώτο τρίποντου του Ρούντι έδωσε αέρα 6 πόντων στους Μαδριλένους, όμως οι Βουγιούκας και Λάνγκφορντ έδωσαν λύσεις, με τον Παναθηναϊκό να μένει από κοντά στο τέλος της περιόδου (21-17). Οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά, δεν μπορούσαν όμως να ξεφύγουν, με τους «πράσινους» να βρίσκουν σκορ από τον Λάνγκφορντ και τον Τόμας (32-25, 16′), με τον Καλάθη να είναι σκιά του εαυτού του, έχοντας 0/6 σουτ και 0 ασίστ. Πέτυχε όμως ένα τρίποντο, ο Κιλπάτρικ έβαλε άλλο ένα και το παιχνίδι ήρθε στον πόντο 3′ πριν την ανάπαυλα (32-31). Οι Ισπανοί όμως έτρεξαν επιμέρους 11-4, με τον Κοζέρ να έχει γίνει παράγοντας στο ματς και τη Ρεάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-35. Κακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρεαλ να κάνει σερί 6-0 και να φτάνει στο +14 (49-35, 22′), με τον Τόμας να απαντά με ένα τρίποντο… ανάσα για την ομάδα του (49-38). Η Ρεάλ κέρδιζε κατοχές και έβρισκε σκορ, με τους «πράσινους» να έχουν υποπέσει σε 4 φάουλ μέσα σε ένα 4λεπτο (51-38′). Δύο τρίποντα του Παπαπέτρου έφεραν ισορροπία στο παιχνίδι (51-46), με τον Κοζέρ να απαντά άμεσα και να φτάνει τους 12 (53-46, 26′). Η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε καλύτερα και το παιχνίδι ήρθε στους 4, με τους Λεκαβίτσιους και Λάνγκφορντ να κάνουν τη διαφορά (56-52), ωστόσο δύο βολές του Πρέπελιτς διαμόρφωσαν το 58-52 της τρίτης περιόδου. Ο Καλάθης έδειχνε να μπαίνει στο πνεύμα του αγώνα και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 9-6 πλησίασε τους 3 επτά λεπτά πριν το τέλος (64-61), ενώ ήταν αυτός που έκανε το 64-64 με σουτ από την περιφέρεια. Στα μισά της περιόδου, ο Τόμας ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα (64-67), το οποίο έφτασε μέχρι και το +6 με τον ηγέτη του Παναθηναϊκού να κάνει τη διαφορά (66-72, 36′). Ο Ρούντι όμως απάντησε επίσης από την περιφέρεια και έφερε το παιχνίδι στους 3 (69-72). Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να μην έχουν σκοράρει με 79» να απομένουν για το τέλος. Δύο βολές του Καμπάτσο έφεραν τη Ρεάλ στον πόντο, ενώ στα 55» για τη λήξη, ο Κάρολ ευστόχησε και αυτός από τη γραμμή για το προσπέρασμα της Ρεάλ (73-72). Ο Λάγκφορντ επιχείρησε τρομερά δύσκολο σουτ με τον Καμπάτσο κρεμασμένο πάνω του, ενώ στην επόμενη φάση ο Αργεντινός πήγε στη γραμμή και έκανε το 75-72. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Τόμας επιχείρησε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, το σουτ του όμως δεν μετουσιώθηκε σε τρεις πόντους και μοιραία ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα.