"Καθάρισε" την Ξάνθη και έμεινε μόνος πρώτος

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» και την Ξάνθη και πέτυχε την ένατη διαδοχική νίκη του, για να επανέλθει έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας αφήνοντας πίσω του με 3 βαθμούς την ΑΕΚ και 1 τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει το γρήγορο γκολ, αν και είχε τις ευκαιρίες. Στο 9’ από στατική φάση, με τον Φορτούνη να εκτελεί κόρνερ, τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά και τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει. Στο 16’, σε κόντρα επίθεση, ο Φορτούνης μάλλον βιάστηκε να εκτελέσει και το σουτ ήταν πολύ άστοχο, ενώ στο 19’ ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ασυνεννοησία Ζίβκοβιτς – Κασάδο, καθώς η προβολή του απέναντι σε κενή εστία δεν βρήκε στόχο.

Το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό ήρθε από την άσπρη βούλα. Ο Φασίδης γκρέμισε τον Φορτούνη στην περιοχή, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ εκτέλεσε άψογα και άνοιξε το σκορ στο 27’. Στο 36’ ο Ολυμπιακός με τον Ρομαό είχε δοκάρι, ενώ στο 39′ ο Ζίφκοβιτς ενήργησε σωστά στο πλασέ στην κίνηση του Ανσαριφάρντ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο ματς η Ξάνθη ήταν αυτή που πήγε να αιφνιδιάσει τους «ερυθρόλευκους», όταν ο Τριάδης βγήκε από τα πλάγια δεξιά και πλάσαρε τον Προτό με τον Σισέ να προλαβαίνει την μπάλα προτού αυτή περάσει τη γραμμή! Από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός άρχισε και πάλι να ανεβάζει ρυθμό. Και νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε να κάνει το 2-0! Συγκεκριμένα, στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φιγκέιρας έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Ανσαριφάρντ… ξεχασμένος από την άμυνα της Ξάνθης μέσα στη μικρή περιοχή, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς! Δύο λεπτά μετά η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας επικίνδυνου μαρκαρίσματος στον Σεμπά και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε. Έτσι ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια και το αριθμητικό του πλεονέκτημα κάνοντας στο 70′ το 3-0! Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ψηλά την Ξάνθη με τον Μελιόπουλο να κάνει λάθος γύρισμα στον Ζίφκοβιτς και ο Φορτούνης κλέβοντας την μπάλα πλάσαρε για το τελικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια και πάλι η ομάδα του Πειραιά είχε χαμένες ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ με κορυφαίες του Μιραλάς στο 73′ μετά από νέο λάθος της άμυνας και του Φορτούνη στο 78′ μετά από εκπληκτική μπαλιά του Ταχτσίδη. Τελικά έμεινε το 3-0 και ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι άνετα στην κατάκτηση των τριών βαθμών, συνεχίζοντας μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.