“Καρφωμένος” στη κορυφή ο ΠΑΟΚ

Η διαφορά ποιότητας ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, με 2-0 επί της Ξάνθης στην Τούμπα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν κινδύνευσε, αλλά κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο του Βιεϊρίνια να αποτελεί το κομβικό στοιχείο. Πρίγιοβιτς και Μαουρίσιο βρήκαν δίχτυα και έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ, ενόψει του αγώνα στο Λονδίνο με την Τσέλσι.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για την εστία του Ζίφκοβιτς. Η Ξάνθη ήταν καλοστημένη και κυνηγούσε τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει. Στο 29’ ο Ντουρίσκοβιτς με σκαστή κεφαλιά, ανάγκασε τον Πασχαλάκη να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 31’ ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ζίφκοβιτς όπως μπλόκαρε το πλασέ του Πρίγιοβιτς. Η είσοδος του Βιεϊρίνια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η κίνηση-ματ του Λουτσέσκου. Στο 47’ ο Πορτογάλος έβγαλε μια σέντρα ακριβείας για τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 1-0, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για τον ΠΑΟΚ. Στο 49’ και στο 59’ ο Σέρβος φορ έχασε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 65’ ο Μαουρίσιο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Κάπου εκεί τέλειωσε το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει ταχύτητα, ενώ η Ξάνθη δεν μπορούσε να αντιδράσει για να πετύχει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στον αγώνα. Η νίκη πάντως αποδείχτηκε πύρρειος για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 58’ ο Βαρέλα έγινε αναγκαστική αλλαγή και υπάρχουν φόβοι ότι θα χάσει το ματς με την Τσέλσι στο Λονδίνο.