Κακός ο ΠΑΟΚ αλλά το αποτέλεσμα μετράει

Ο ΠΑΟΚ είναι κακός όμως παίρνει νίκες και κερδίζει χρόνο. Απέναντι στη Λαμία η ομάδα του Λουτσέσκου πραγματοποίησε ακόμα μια θλιβερή εμφάνιση αλλά το τελικό 1-0 της έδωσε το τρίποντο που την έφερε στη δεύτερη θέση μόλις δύο βαθμούς πίσω από την κορυφή. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από το σπρώξιμο του βοηθού του Λουτσέσκου σε παίκτη της Λαμίας

για το οποίο τιμωρήθηκε τελικά ο ποδοσφαιριστής. Στο 4ο μόλις λεπτό η Λαμία άγγιξε το γκολ. Ο Τσιλούλης μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ από δεξιά κι έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Κοτάρσκι έσωσε δύσκολα με τα πόδια. Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Ντάντας να περνά κάθετη στον Νάρεϊ, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και πλάσαρε από δεξιά, ωστόσο ο Σαράνοφ είχε προλάβει να βγει και να αποκρούσει. Η Λαμία αναπτυσσόταν κυρίως από δεξιά, με τον Τσιλούλη να είναι ο κύριος εκφραστής των προσπαθειών και σε μια τέτοια στο 30’ ο Έλληνας μέσο γύρισε για τον Σλίβκα που προσπάθησε από δύσκολη γωνία να πλασάρει αλλά κόπηκε. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντάντας σέντραρε από δεξιά, ο Σαράνοφ έκανε λανθασμένη εκτίμηση αλλά σώθηκε από το δοκάρι και στο 35’, μετά από γύρισμα του Μπεχαράνο από δεξιά, ο Κοτάρσκι έχασε εντελώς την μπάλα αλλά ο Ντε Βινσέντι δεν μπόρεσε να μπει στη φάση εγκαίρως. Κα τελικά στο 43ο λεπτό, μετά από κόρνερ, ο Κούρτιτς πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στην περιοχή κι άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Κάκιστο το δεύτερο μέρος. Στο 66’ ο Νάρεϊ σούταρε στην κίνηση με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει εύκολα. Δέκα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτες εκτέλεσε από εξαιρετική θέση και έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 89’ σημειώθηκε ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους αλλά η… φωτιά έσβησε σύντομα. Λίγο μετά ο Μπάτσι (βοηθός του Λουτσέσκου) έσπρωξε τον Σιμόν της Λαμίας προσπαθώντας να τον εμποδίσει να εκτελέσει γρήγορα πλάγιο και ακολούθησε έκρηξη. Άτομα από τους δύο πάγκους πιάστηκαν στα χέρια. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από τέσσερα λεπτά και όχι μόνο δεν τιμωρήθηκε ο Μπάτσι αλλά είδε κίτρινη ο Σιμόν. Στο 100στό λεπτό η Λαμία απείλησε όταν ο Μποάκιε επιχείρησε να πλασάρει μέσα από την περιοχή αλλά συγκρούστηκε με τον Κοτάρσκι και ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ τραυματίστηκε σοβαρά στο κεφάλι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης τελείωσε το ματς με τον Σβαμπ κάτω από τα δοκάρια καθώς οι αλλαγές είχαν ολοκληρωθεί. Με παρέμβαση του VAR ο διαιτητής απέβαλε τον Μποάκιε.