Κακή η ΑΕΚ, πέταξε δύο βαθμούς στον κάμπο

Η ΑΕΚ σπατάλισε δύο βαθμούς στην Λάρισα μένοντας στο 0-0 με την ΑΕΛ σε ένα παιχνίδι που δεν είχε καθόλου θέαμα, με την Ένωση να μην βρίσκεται σε καθόλου καλή ημέρα. Κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην Λάρισα με την ΑΕΚ να μην μπαίνει καλά στο παιχνίδι έχοντας προβλήματα από τον άξονα και πίσω αλλά και στην τελική πάσα προς την επίθεση. Οι «βυσσινί» από την άλλη προσπάθησαν να βρουν τις καλές στιγμές χωρίς ωστόσο η άμυνα της Ένωσης να ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Στο 3ο λεπτό ο Μπακάκης βγάζει από τα αριστερά με το δεξί, στον Λιβάγια με τον Κροάτη να ξεπερνά τον Ζίζιτς, αλλά τον Γκόλια να τον σταματά και να παραχωρεί κόρνερ. Από εκείνο το λεπτό και μετά ο αγώνας δεν είχε ρυθμό παρά μόνο μαρκαρίσματα και φάουλ στον χώρο του κέντρου. Στο 18’ ο Ντέλετιτς βγαίνει στην αντεπίθεση μετά το λάθος του Μπακάκη, άργησε όμως και έχασε το κοντρόλ με τον Λαμπρόπουλο να απομακρύνει πριν κινδυνέψει η εστία του Μπάρκα. Έξι λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΛ είχε ένα σουτ του Λαγού εκτός περιοχής το οποίο μετά από παρέμβαση του γκολκίπερ της ΑΕΚ, πέρασε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η αντεπίθεση της ΑΕΚ στο παιχνίδι με τον Λιβάγια να στρώνει την μπάλα στον Μπακασέτα και αυτός με το αριστερό να πιάνει αμέσως το σουτ το οποίο κόντραρε και πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπόζοβιτς. Καλή ευκαιρία για την Ένωση που πίεζε πιο ψηλά την άμυνα της ΑΕΛ για να ανοίξει διαδρόμους. Στο 36’ ο Μπακάκης κάνει υποδοχή της μπάλας σεντράρει στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο Λιβάγια και Αραούχο δεν την αντιλήφθηκαν. Λίγο αργότερα και πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπακασέτας εκτελεί με σκάψιμο, βρίσκει τον Λιβάγια στα αριστερά εντός περιοχής, ο Γκόλιας έσπευσε προς τα πάνω του κι έβαλε την κόντρα στο σουτ του Κροάτη. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για την ΑΕΚ πριν την ανάπαυλα. Κακή η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο η οποία έψαχνε να βρει το γκολ με ανορθόδοξο τρόπο έχοντας σε κακή μέρα τον Μοράν ο οποίος υπέπεσε σε πολλά λάθη. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την ΑΕΚ στο 46’ με τον Μπακασέτα να εκτελεί με σκάψιμο τη μπάλα να βρίσκει τον Λιβάγια ο οποίος έπιασε το σουτ με τον Γκόλια να βάζει την κόντρα στο σουτ του Κροάτη. Στην αντεπίθεση ο Κρίζμαν προλαβαίνει τον Τσιγκρίνσκι εντός περιοχής, αλλά ο Μπάρκας μπλοκάρει το σουτ του Κροάτη. Στο 57ο ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ για την Ένωση, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος με τον Μπόζοβιτς να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα. Επτά λεπτά αργότερα ο Λιβάγια βγαίνει μετά από καλή κάθετη του Μοράν σε θέση βολής με τον διαιτητή να τον σταματάει με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ. Ο διαιτητής έχασε την φάση σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο στο παιχνίδι όπου η Ένωση θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Στο 80’ ο Μασούντ που πέρασε νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο βγήκε ωραία τον Αραούχο, αλλά το πλασέ στην κίνηση του Αργεντινού δεν ήταν καλό. Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ που στα τελευταία λεπτά του αγώνα έψαχνε το γκολ απεγνωσμένα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Μασούντ με «σκάψιμο» πήγε να βρει τον Κονέ με τον Μιλοσάβλιεβιτς να παίρνει την «μπουκιά από το στόμα» του Κονέ. Στα εναπομείναντα λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να κλέψουν τη νίκη μάταια με την ΑΕΚ να αφήνει δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.