Και πως να παλέψεις την Ρεάλ;

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ρεάλ, παρά τους εξαιρετικούς Μπόγρη και Σπανούλη, με την «Βασίλισσα» να παίρνει τη νίκη στη Μαδρίτη με 94-78. Οι γηπεδούχοι είχαν τρομερά ποσοστά σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να παλεύει, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους Πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη.

Κάκιστοι οι Πειραιώτες στην άμυνά τους στο πρωτο μισό του αγώνα το οποίο έκλεισε με 54-46 χάρη στους 10+10 πόντους από Γκος και Σπανούλη που οδηγούσαν τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός πάλεψε και επιχείρησε το come back στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους 6 όμως έκλεισε το δεκάλεπτο στο -9 με 72-63. Με καλάθι του Μπόγρη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έγινε το 72-65 και κάπου εκεί έμειναν οι Πειραιώτες από… βενζίνη και η Ρεάλ καθάρισε άνετα τη νίκη.Ο Γκουστάβο Αγιόν (13π., 7ρ., 4ασ.), ο Φακούντο Καμπάτσο (13π., 5ασ.), ο Άντονι Ράντολφ (16π., 8ρ.) και ο Τζέφερι Τέιλορ (11π.) αποτέλεσαν τα… πρώτα βιολιά των νικητών. Ο Ολυμπιακός από την μεριά του είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (ΛεΝτέι 15π., Ουίλιαμς – Γκος 13π., Σπανούλης 12π., Μπόγρης 12π., Πρίντεζης 11π.), με τον Γιώργο Μπόγρη να αφήνει καλές εντυπώσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Double – double για τον Βασίλη Σπανούλη (12π., 11ασ.). Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έπεσε στο 11-7, κάτι που την άφησε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Regular Season της Euroleague. Η Εφές κέρδισε την Χίμκι και ανέβηκε στη 4η θέση και στο 12-6, ενώ πλέον ο Ολυμπιακός νιώθει την… ανάσα της Μπαρτσελόνα, που βρίσκεται στο 10-7.