Ιστορικό ναυάγιο για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Ιστορικό ναυάγιο για την Ατλέτικο. Η ομάδα της Μαδρίτης αποκλείστηκε στη Λεόν το βράδυ της Πέμπτης (23/1) από την Κουλτουράλ για το Copa del Rey. Οι κολτσονέρος άνοιξαν το σκορ με τον Κορέα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 83′ με τον Κατανιέδα κι έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου έφθασαν στην ανατροπή, τη νίκη (2-1) και την πρόκριση με το γκολ του Σέρχιο Μπενίτο στο 108ό λεπτό.

Αυτό το κάζο είναι το χειρότερο της εποχής του Τσόλο Σιμεόνε στην τεχνική ηγεσία της Ατλέτικο. Ο Αργεντινός χρεώνεται ότι άφησε στη Μαδρίτη τους Γιαν Όμπλακ και Άλβαρο Μοράτα, υποτιμώντας της ομάδας από τη Λεόν. Η Ατλέτικο σε απόσταση οκτώ βαθμών από την κορυφή της La Liga, ουσιαστικά έχει τεθεί εκτός κούρσας διεκδίκησης από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα και θα προσπαθήσει να σώσει τη σεζόν στο Champions League, όπου αντιμετωπίζει τη Λίβερπουλ.