Ιδανικό φινάλε με τριάρα για την Εθνική στο Nations League

Ιδανικό φινάλε στο Nations League για την Εθνική που επικράτησε με 3-1 της Β. Ιρλανδίας στη Ριζούπολη, πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Πέλκας, Μασούρας και Μάνταλος τα γκολ. Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική μας, αφού απείλησε με Μασούρα στο 4′

και Μπακασέτα στο 13′. Ένα λεπτό μετά (στο 14′) άνοιξε το σκορ. Μετά τη σέντρα του Μπάλντοκ, ο Πίκοκ-Φάρελ έκανε κακή έξοδο και έπεσε πάνω στον Φλάναγκαν, έχασε την μπάλα και ο Πέλκας με κεφαλιά σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Στα μετόπισθεν ωστόσο, η Εθνική μας προβλημάτισε ξανά και τέσσερα λεπτά δέχθηκε την ισοφάριση στην μοναδική ευκαιρία της Β. Ιρλανδίας. Ο Λέιβερι βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο και τον πλάσαρε άνετα για το 1-1. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Είχε τη κατοχή της μπάλας και έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων. Στο 21′ από πάσα του Μασούρα, ο Πέλκας σημάδεψε το δοκάρι του Πίκοκ Φάρελ. Στο 33′ αδύναμη κεφαλιά του Μαυροπάνου, μπλόκαρε ο Πίκοκ-Φάρελ. Σουτ του Μπακασέτα στο 36′ πέρασε αουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η Εθνική μας πίεσε από το πρώτο λεπτό για να ανακτήσει το προβάδισμά στο σκορ. Στο 48′ ο Πέλκας σήκωσε για τον Μπακασέτα, αυτός έκανε πάσα με το στήθος στον Μασούρα ο οποίος πήγε να εκτελέσει αλλά κόπηκε πριν… οπλίσει! Στο 55′ ήρθε το 2-1. Μάνταλος, Μπακασέτας άλλαξαν όμορφα την μπάλα, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Πίκοκ Φάρελ. Άγγιξε άμεσα και το τρίτο γκολ η Εθνική μας λίγα δευτερόλεπτα μετά. Ύστερα από ωραίο transition game από την άμυνα, ο Τσιμίκας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε πάνω στα σώματα. Η Εθνική μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να φτιάχνει φάσεις. Εκπληκτικό δεύτερο μέρος από το συγκρότημα του Γκουστάβο Πογέτ. Στο 61′ ο Πέλκας έπαιξε το ένα-δύο με τον Μπακασέτα και έστρωσε για τον Μπάλντοκ, αλλά ο τελευταίος σούταρε ψηλά αουτ! Νέα φάση για την Ελλάδα στο 65′. Καλοζυγισμένη σέντρα του Μπάλντοκ, η κεφαλιά του Ιωαννίδη στο πρώτο δοκάρι πέρασε άουτ. Σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση στο 73′, βρήκε σε ετοιμότητα τον Βορειοϊρλανδό πορτιέρο. Στο 80′ η Εθνική μας πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Μάνταλος βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και με τρομερή ρουκέτα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πίκοκ-Φάρελ για το 3-1. Οι διεθνείς μας δεν τράβηξαν το πόδι από το γκάζι. Έψαξαν και το τέταρτο γκολ. Στο 87′ ο Φούντας πάτησε περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έσπασε για τον Τσιμίκα ο οποίος σούταρε πάνω στα σώματα από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση… Aυτό δεν ήρθε και το 3-1 ήταν το τελικό σκορ.