Η βασίλισσα επέστρεψε στον θρόνο της!

Η ΑΕΚ νίκησε την Μονακό με 100-94 στον τελικό του φάιναλ φορ του Basketball Champions League και κατέκτησε τον τρίτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας της, 50 χρόνια μετά το έπος του 1968! Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε καταπληκτικό επιθετικό παιχνίδι, ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή ως το τέλος και πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο της σεζόν στο κατάμεστο ΟΑΚΑ! Ο Μάικ Γκριν κουβάλησε την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος πήραν την σκυτάλη οι Κέβιν Πάντερ και Ντούσαν Σάκοτα για την ΑΕΚ, η οποία πήγε να… αυτοκτονήσει στο τελευταίο λεπτό, αλλά  η Μονακό δεν… δέχθηκε τα δώρα της!

Πρώτος σκόρερ για την «βασίλισσα» ήταν ο Μάικ Γκριν με 18 πόντους, οι Κέβιν Πάντερ και Ντούσαν Σάκοτα είχαν από 16, ενώ καθοριστικό ρόλο στο τέλος έπαιξε ο Ντελρόι Τζέιμς, με την άμυνά του και τις δύο εύστοχες ελεύθερες βολές στα 11΄΄. Παίρνοντας δύναμη από την ενθουσιώδη ατμόσφαιρα, η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-2 στο 3΄, αλλά στη συνέχεια η Μονακό ισορρόπησε την κατάσταση, πλησιάζοντας στους 4 πόντους (15-19). Με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό, όμως, το οποίο έγινε πράξη με ένα τρίποντο του Κέβιν Πάντερ και ένα… πεταχτάρι του Δημήτρη Μαυροειδή, η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 9 πόντων (29-20). Η Μονακό μάζεψε γρήγορα τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (29-32), αλλά η ΑΕΚ  βρήκε και πάλι ρυθμό, έβαλε τα… μεγάλα σουτ και ανέβασε γη διαφορά στους 10 πόντους (39-49) στο 18΄με ένα τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 53-44, χάρη σε ένα buzzer beater του καταπληκτικού Μάικ Γκριν (13 πόντοι και 3 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο). Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με τον Ντι Τζέι Κούπερ να οργανώνει εξαιρετικά τις επιθέσεις της, στήνοντας συνεχόμενα pick n’ roll, μείωσε στον πόντο (59-60). Η ΑΕΚ όμως, δεν έχασε το προβάδισμα και με ένα επί μέρους σκορ 2-11 προηγήθηκε και πάλι με 10 πόντους (61-71), χάρη σε ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Κι ενώ η ΑΕΚ θα μπορούσε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας διψήφια διαφορά, η Μονακό έτρεξε ένα σερί 7-0 στα τελευταία 44΄΄ και μείωσε σε 70-73, χάρη σε δύο σπουδαία τρίποντα του Σέρχι Γκλαδίρ. Η Μονακό μείωσε στους 2 (71-73) με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ένα… τετράποντο του Κέβιν Πάντερ έφερε την ΑΕΚ στο +6 (71-77), ενώ στη συνέχεια ένα νέο τρίποντο του Αμερικανύ γκαρντ και ένα καλάθι του Μάνι Χάρις διαμόρφωσε το 73-82 (33΄). Στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Ντούσαν Σάκοτα, ενώ στο 35΄η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στον αγώνα στους 12 (77-89).  Η Μονακό δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα παιδικά λάθη της ΑΕΚ μείωσε στους 3 (97-94) στο τελευταίο λεπτό, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Ντελρόι Τζέιμς, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Ντι Τζέι Κούπερ και ευστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές, οι οποίες διαμόρφωσαν το 99-94, πριν «γράψει» ο Μάικ Γκριν το τελικό 100-94.