Η σοβαρή Εθνική δεν έχει να φοβηθεί τίποτα

Η Εθνική Ελλάδος ήταν σοβαρή και επικράτησε με 2-0 του Λιχτενστάιν στο εναρκτήριο ματς για τα Προκριματικα του EURO 2020. Δεν απειλήθηκε η άμυνα του Αγγελου Αναστασίαδη και έφτασε σε μια εύκολη νίκη. Επιθετικός μονόλογος της Εθνικής μας από τα πρώτα λεπτά. Μόνιμα 5 αμυντικοί του Λιχτενστάιν πάνω στην γραμμή της περιοχής ακόμα και όταν έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο.

Πρώτη φάση στο 8′. Σουτ του Μήτρογλου από δεξιά εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Μπούχελ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα έγινε πιο πιεστική και Απείλησε με τον Σαμαρη στο 34′ και σκόραρε στο 45′. Ο Κουρμπέλης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Φορτούνη στη περιοχή εκεί όπου το σημείο του πέναλτι με μονοκόμματο σουτ με το δεξί έκανε το 0-1. Ίδια ακριβώς εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η Ελλάδα τη κατοχή της μπάλας και μονίμως στην επίθεση. Πρώτη τελική στο 55′ με ένα βολέ του Μασούρα που δεν δυσκόλεψε τον Μπούχελ. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Σάμαρη να δοκιμάσει το πόδι του αλλά και πάλι ο Μπούχελ είχε απάντηση. Στο 60′ ο Βόλφινγκερκ έβγαλε πάνω στην γραμμή τη κεφαλιά του Σιόβα. Στο 65′ ο Μπακάκης κατέβασε την μπάλα βρέθηκε έξω από την περιοχή σούταρε αλλά ο Μπούχελ μπλόκαρε. Στο 75′ ο Σιόβας βρήκε την μπάλα στα πόδια του μέσα στη μικρή περιοχή του Λιχτενστάιν, σούταρε αλλά η μπαλα κάπου κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Τελικά το γκολ ήρθε στο 80′ σε μια φάση παρόμοια με το πρώτο γκολ. Ο Μασούρας έκανε το γέμισμα και ο Δώνης με ωραίο κοντρόλ και σουτ έκανε το 0-2. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα τελευταία λεπτά με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.