Η Λάρισα έκανε πιο εύκολο το έργο του Ολυμπιακού

Η Λάρισα πήγε για… βόλτα στον Πειραιά στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό κι αυτό φάνηκε, τόσο από το σκορ (ήττα με 5-1), όσο και με τις επιλογές που έγιναν στην αποστολή και στην αρχική ενδεκάδα. Η ομάδα του Αλέξη Κούγια έδωσε τόπο στα νιάτα με το βλέμμα στο μέλλον, καθώς αποφάσισε να ρίξει στα βαθιά αρκετά στελέχη από την περσινή ομάδα Νέων. Η θεσσαλική ομάδα επέλεξε να δηλώσει τιμωρημένους τους έμπειρους (Στελιάνο, Μιλοσάβλιεβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Ντουμισάι) και ως εκ τούτου οι 9 από τους 11 που ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν Ελληνες νεαροί, εκ των οποίων οι τέσσερις (Γλύνος, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης, Χαλάτσης) που ξεκίνησαν για πρώτη φορά στην επαγγελματική τους καριέρα σε παιχνίδι (οι δύο τελευταίοι μάλιστα πήραν τα πρώτα τους λεπτά στην Super League, ενώ οι δύο πρώτοι είχαν φέτος 21 και 25 αγωνιστικά λεπτά εμπειρίας αντίστοιχα). Ενώ ντεμπούτο έκανε και ο έμπειρος Σέρβος τερματοφύλακας Μπάιτς, που δεν είχε αγωνιστεί λεπτό στο φετινό πρωτάθλημα. Κατά την διάρκεια του αγώνα, πέρασαν ως αλλαγή οι νεαροί Γρηγορόπουλος (69 λεπτά φέτος) και Κοτσιανούλης, με τον τελευταίο να κάνει κι αυτός επαγγελματικό ντεμπούτο. Ετσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα, με τον Μαρτίνς να βάζει όλα τα διαθέσιμα «όπλα» στο παιχνίδι.

Πηγή: enwsi.gr