Η κορυφή ζάλισε ΑΕΚ και Χιμένεθ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 2-0 απ’ τον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας, χαρίζοντας το …«δώρο» που της έκαναν οι διεκδικητές της (ισοπαλία ΠΑΟΚ, ήττα Ολυμπιακού) για να ξεφύγει στο βαθμολογικό πίνακα. Ευθύνες έχει και ο Μανόλο Χιμένεθ κάνοντας «rotation» αλλά κανείς δεν απέδωσε και τον εξέθεσαν. Ο Ισπανός έδωσε ξανά φανέλα βασικού στον Αϊντάρεβιτς που είχε απογοητεύσει απέναντι στην Αούστρια Βιέννης, αποφασίζοντας ταυτόχρονα να κρατήσει στον πάγκο και τον Λιβάγια, και τον Χριστοδουλόπουλο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νωθρά το ματς, αφού οι αρκετές αλλαγές που επέλεξε να ξεκινήσει την ομάδα ο Μανόλο Χιμένεθ, έφεραν αναγκαστικά κάποια αναγνωριστικά λεπτά της Ένωσης στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη ουσιώδη φάση για την Ένωση έγινε στο 15ο λεπτό και στο 16ο λεπτό, με το σουτ του Αραούχο να χτυπάει στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ, ενώ στην συνέχεια μετά την εκτέλεση του κόρνερ, έφτασε η μπάλα στα πόδια του Μπακασέτα με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει ψηλά άουτ. Όμως, μετά από δυο λεπτά η πολύ ωραία ενέργεια του Μάνταλου από αριστερά, κατάφερε να πατήσει περιοχή και να την κόψει στον Μπακασέτα που ερχόταν από πίσω, αλλά το σουτ του τελευταίου είχε την ίδια κατάληξη με το προηγούμενο. Στο 23ο λεπτό η ΑΕΚ είχε ακόμα μια καλή στιγμή, σε ένα γενικά μέτριο παιχνίδι, με τον Μάνταλο να εκτελεί μια στημένη μπάλα, ο Γιοχανσον πετάχτηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή παίρνοντας την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ κράτησε την κατοχή της μπάλας, αλλά καμία απ’ τις δυο ομάδες δεν απείλησαν η μια την άλλη, με αποτέλεσμα σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο βάσει θεάματος να λήγει 0-0, με τον Αστέρα να στήνεται περίφημα αμυντικά, με την ΑΕΚ να ψάχνει επιθετικές λύσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά και έπιασε στον ύπνο την ΑΕΚ, ο Δουβίκας έκλεψε την μπάλα απ’ τον Βινίσιους, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Τσιντώτας έδιωξε με το δεξί χέρι, αλλά ο Μουνάφο πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια στο 51ο λεπτό ο Ισνάλντο τράνταξε με ένα σουτ το δοκάρι του Τσιντώτα, απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε λίγο στροφές, χωρίς όμως να απειλήσει επί της ουσίας την εστία του Αθανασιάδη. Ο Αστέρας διαχειριζόταν όσο καλύτερα μπορούσε το υπέρ του προβάδισμα, ενώ γινόταν αρκετές φορές απειλητικός μέσα απ’ τις αντεπιθέσεις. Παρότι ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε επιθετικό το σχήμα βάζοντας μέσα Λάζαρο, Λιβάγια και Τρίστασον, η ΑΕΚ συνέχιζε να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Αθανασίαδη. Στο 81ο λεπτό ο Αστέρας κατάφερε να φύγει στην αντεπίθεση, με τον Μανιά να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με εξαιρετικό πλασέ να νικάει τον Τσιντώτα κάνοντας το 2-0. Η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί, τα δείγματα κούρασης και των παικτών που μπήκαν ως αλλαγή ήταν εμφανέστατα. Το ματς έμεινε έτσι μέχρι το τέλος με την Ένωση να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, με 2-0 απ΄ τον Αστέρα Τρίπολης. Οι πολλές αλλαγές του Μανόλο Χιμένεθ αποσυντόνισαν λίγο την ομάδα, αλλά και οι ίδιοι παίκτες δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους δόθηκε, ενώ έπειτα όταν πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Λιβάγια και Λάζαρος τα σημάδια κούρασης, μαζί με τον Μάνταλο αλλά και τους Γιόχανσον, Αραούχο, Γαλανόπουλο, Μπακάκη και Βράνιες ήταν εμφανή. Η ΑΕΚ χάρισε το «δώρο» που της έκαναν οι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ με τα δικά τους στραβοπατήματα και «γκέλαρε» κι’ αυτή στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα.