Η Ισπανία στην κορυφή της Ευρώπης

Η Εθνική Ισπανίας νίκησε την Εθνική Γαλλίας στον τελικό του Eurobasket 2022 με 88-76 και κατέκτησε τον τίτλο στο Eurobasket 2022. Καταιγιστικό ξεκίνημα για την Ισπανία, η οποία παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Η Ιβηρική χώρα συνέχισε δυναμικά

και πήρε προβάδισμα με +21 στο 26′ λεπτό, με την Γαλλία με έντεκα σερί πόντους στα εναπομείναντα λεπτά, να μειώνει την διαφορά. Η ρόχα προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).  Οι τρικολόρ πίεσαν πολύ και μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους στο 25′ λεπτό (49-46). Οι Ίβηρες βρήκαν  απαντήσεις, κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Η Ισπανία διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κατά κύριο λόγο στην τέταρτη περίοδο και για αυτό νίκησε την Γαλλία στον τελικό με 88-76, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ιδιαίτερα, στο 32′ λεπτό ο κόουτς των ρόχα, Σέρτζιο Σκαριόλο δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, κάτι που δεν πτόησε το ηθικό της ομάδας του. Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκε ο Χουάντσο Χερνανγκόμεθ με 27 πόντους, με τους Μπράουν (11 ασιστ) και Γουίλι Χερνανγκόμεθ να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Φουρνιέ και Ερτέλ με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα.