Η Εθνική ισοπέδωσε την Κίνα και την περιμένει η Τουρκία

Η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να νικήσει την Κίνα με 105-80, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Προoλυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Τουρκία. Η Εθνική Ελλάδας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό.  Η γαλανόλευκη πάτησε το γκάζι στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά,

κατάφερε να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-14). Η επίσημη αγαπημένη επέβαλε τον ρυθμό της και στο δεύτερο δεκάλεπτο, «χτίζοντας» μια διψήφια διαφορά γύρω στους +20. Αν και η Κίνα πίεσε και ήθελε να μειώσει την διαφορά, η Ελλάδα προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-32). Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το σκηνικό ήταν παρόμοιο με τους παίκτες από την χώρα της Ασίας να δείχνουν αντίδραση και ιδιαίτερα με ένα σερί έξι πόντων, να μειώνουν στους 16 πόντους (60-44, 28′). Η Ελλάδα έδειξε ψυχραιμία, βρήκε απαντήσεις και έχοντας ικανότητα και αποτελεσματικότητα, πήρε προβάδισμα με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-59). Η γαλανόλευκη με ένα επί μέρους σκορ 29-21 στην τέταρτη περίοδο, διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε την Εθνική ομάδα της Κίνας με 105-80. Με αυτήν την νίκη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Προoλυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, η οποία έκανε 2 στα 2 νίκες κόντρα στις Ουρουγουάη και Τσεχία αντίστοιχα.