Η Εθνική έσπασε καρδιές αλλά σφράγισε το εισιτήριο για την Κίνα

Με τον Κώστα Παπανικολάου να σκοράρει στην εκπνοή, η Εθνική μας ομάδα πέρασε από την Γεωργία με 86-85 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο παγκόσμιο της Κίνας! Η Εθνική μας παρότι στα τελευταία δευτερόλεπτα βρέθηκε πίσω με 6 πόντους, έπαιξε συγκλονιστική άμυνα, «έτρεξε» ένα 7-0 και έκανε την μεγάλη ανατροπή, φεύγοντας από την Τιφλίδα με τη νίκη. Η Ελλάδα μετά από αυτό το αποτέλεσμα έκανε το 8/8 και έτσι «σφράγισε» το εισιτήριο για την Κίνα το καλοκαίρι του 2019.

Ο ήρωας Παπανικολάου τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, όμως κορυφαίος όλων ήταν ο διαστημικός Νικ Καλάθης. Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 31(!) πόντους, Για την Γεωργία ο Τόκο Σενγκέλια είχε 22 πόντους. Το ξεκίνημα της Εθνικής μας δεν ήταν καλό. Το σχήμα με Παπαπέτρου Παπανικολάου και Βασιλόπουλο δεν απέδωσε και η Γεωργία μετά τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο και βρέθηκε γρήγορα στο +10 (19-9 6’). Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με την Γεωργία να «χτυπάει» κοντά στο καλάθι και να φτάνει στο +15 (28-13 9’), ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε στο 30-17. Ο Καλάθης βγήκε μπροστά και η Εθνική μείωσε στους 10 (30-20 11’), όμως η Γεωργία εκμεταλλεύτηκε τα κακά ποσοστά της Ελλάδας και τα λάθη, ανεβάζοντας και πάλι το προβάδισμά της (37-20 15’). Η είσοδος του Καλάθη ανέβασε την Εθνική μας, η οποία με ένα επιμέρους 16-4 μείωσε στους 5 (41-36 18’), όμως οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 49-38. Η Ελλάδα μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σλούκα να ανεβάζει την απόδοσή του μείωσε σε 55-48 (24’), όμως η Γεωργία «χτύπησε» και πάλι μέσα στο «ζωγραφιστό», ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 (62-53 26’). Η Εθνική μας δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε στην άμυνα, έβγαλε μεγάλες φάσεις και στις δύο άκρες του γηπέδου με τον Αντετοκούνμπο και τελικά με τον Παπαπέτρου να σκοράρει, η «γαλανόλευκη» πέρασε μπροστά με 62-63. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Η Ελλάδα βρήκε τρίποντα με Καλάθη, Σλούκα και Παπανικολάου, παίρνοντας τα ηνία, με την Εθνική μας να βρίσκεται για πρώτη φορά στο +5 (71-76 33’). Η Γεωργία απάντησε άμεσα με ένα 7-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (78-76 35’). Η Ελλάδα πέρασε μπροστά, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 7-0 και έκανα το 85-79 στο 39’. Σε εκείνο το σημείο η Εθνική μας έβγαλε άμυνες, βρήκε μεγάλα σουτ και με τον Παπανικολάου να σκοράρει στο τέλος πήρε τη νίκη με 85-86.