Η άμυνα και ο Πόνσε κρατάνε όρθια την ΑΕΚ

Μπορεί η ΑΕΚ να μην απέδωσε καλά στη Νέα Σμύρνη, αλλά το ζητούμενο ήταν η νίκη επί του Πανιωνίου που ήρθε και αυτό είναι που μετρά. Οι κιτρινόμαυροι συνεχίζουν εντυπωσιακά μέσα στο 2019, μετρώντας μόνο νίκες και με μηδέν παθητικό. Οι επιδόσεις της άμυνας της Ένωσης παραμένουν αξιοσημείωτες,

αφού η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μετρά μόλις 7 γκολ σε βάρος της (ο ΠΑΟΚ έχει 6 και ο Ολυμπιακός 9 με ματς λιγότερο), αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι κράτησε ανέπαφη την εστία της και στις 11 νίκες που έχει σημειώσει στο τρέχον πρωτάθλημα! Έχει κρατήσει άλλες δύο φορές το μηδέν, απέναντι σε Παναθηναϊκό (0-0) και ΑΕΛ (0-0), ενώ τα δίχτυα της έχουν… κουνηθεί μόνο στα παιχνίδια με ΠΑΟΚ (2-0), Ολυμπιακό (1-1), Ατρόμητο (0-2) και Παναιτωλικό (2-1). Πέρα από τις αμυντικές επιδόσεις, η ΑΕΚ στηρίζεται πολύ και στις επιθετικές αρετές του Έκι Πόνσε. Ο Αργεντινός φορ έφτασε τα 11 γκολ σε 16 συμμετοχές και 1.204 λεπτά στη Super League, όσα είχε σε όλη τη σεζόν ο Σέρχιο Αραούχο, αλλά σε 23 συμμετοχές και 1.871 λεπτά.