Η ΑΕΚ συνήλθε και διέλυσε τον Παναιτωλικό

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε το 2017 η ΑΕΚ. Λίγες μέρες μετά το σοκ του Απόλλωνα, η Ενωση έδειξε αντανακλαστικά μεγάλης ομάδας και με σαρωτική εμφάνιση διέλυσε με 4-0 τον Παναιτωλικό και καθάρισε από τώρα την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Κυρίως, έδειξε πως έχει πολλές και καλές επιλογές, βρίσκει λύσεις σε κάθε πρόβλημα και είναι δεδομένο πως τη νέα σεζόν θέλει το νταμπλ, με την κατάκτηση πρωταθλήματος και κυπέλλου, συν την ευρωπαϊκή πορεία. Φοβερός ο Κονέ, σπουδαίοι οι Λάζαρος, Αραούχο, γκολάρα ο Γκάλο, άνοιξε λογαριασμό ο Γιακουμάκης.

Η ΑΕΚ στο 45΄ κέρδισε πέναλτι όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πάουλο κατέβασε τον Κονέ. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση του και σκόραρε εύκολα απέναντι στον Κυριακίδη για το 1-0. Με την επανάληψη η ΑΕΚ ευτύχισε να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς 45 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη ο Αραούχο από τα αριστερά έδωσε στον Λόπες, αυτός τη γύρισε παράλληλα προς τον Μπακασέτα που ακολούθησε τη φάση και ο Έλληνας επιθετικός με προβολή έκανε το 2-0 κλειδώνοντας με αυτό το σκορ πλέον και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ΑΕΚ που συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας είχε μια καλή στιγμή στο 60ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου με τον Κυριακίδη όμως να μπλοκάρει τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ώρα του Γκάλο καθώς με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του κάνοντας το 0-3 για την ΑΕΚ. Στο 85΄ο Αϊντάρεβιτς από τα αριστερά έδωσε στον Κλωναρίδη ο οποίος έκανε απευθείας τη μπαλιά με τον Γιακουμάκη από κοντά και με προβολή να κάνει το τελικό 4-0.