Η ΑΕΚ επέστρεψε στους τίτλους

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 88-83 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος για τη σεζόν 2017-18, επiστρέφοντας στους τίτλους μετά το πρωτάθλημα του 2002. Η αναμέτριση ήταν «ντέρμπι» σε όλη της την διάρκεια, με την «Ένωση» να «τελειώνει» την υπόθεση νίκη 13» πριν το τέλος, όταν ο Πάντερ με ένα μεγάλο καλάθι έστειλε την ομάδα του στο +4 και στην ουσία της έδωσε το τρόπαιο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με τους Σπανούλη και Λαρεντζάκη να βρίσκουν τα κενά και να τιμωρούν τις αντίπαλες άμυνες. Τα καλάθια έμπαιναν με τρομερή ταχύτητα, καθώς Ολυμπιακός και ΑΕΚ είχαν εξαιρετικά ποσοστά, όμως η Ένωση ήταν εκείνη που έκλεισε το δεκάλεπτο με το προβάδισμα, 23-26, χάρις σε ένα μεγάλο τρίποντο του Πάντερ. Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκει λύσεις και βρέθηκε στο +6 (28-34 13’), ενώ ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της, φτάνοντας στο +8 δύο φορές. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός αντέδρασε και τιμώρησε την άμυνα της ΑΕΚ, μειώνοντας σε 42-43, για να κλείσει το ημίχρονο στο 42-45 με φόλοου του Καββαδά στην εκπνοή. Ο Σπανούλης συνέχισε να είναι ζεστός και έκανε το 47-47 στο 22’, ενώ ο ίδιος συνέχισε να κρατάει τον Ολυμπιακό κοντά. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, όμως ο Μιλουτίνοφ, με 4 σερί πόντους έκανε το 61-60. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ πήρε εκ νέου τα ηνία και με τη λήξη της περιόδου είχε το προβάδισμα με 63-65. Η ΑΕΚ βρέθηκε γρήγορα στο +7 (65-72 33’), όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι, φτάνοντας στο -2 (70-72 34’). Με τον Γκριν να παίρνει πρωτοβουλίες ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της, με την Ένωση να βρίσκεται στο +7. Οι Πειραιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν ξανά στους -2 (81-83 37’). Το παιχνίδι συνεχίστηκε έτσι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Εκεί ο Χάρις, με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν ευστόχησε σε δύσκολο λέι απ και έκανε το 82-86. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω και τελικά η ΑΕΚ είναι η ομάδα που κατέκτησε το Κύπελλο με τελικό σκορ 88-83.