Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό

Σοβαρή και αποτελεσματική η ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ κέρδισε την Λαμία (2-0) στο πρώτο ματς του κυπέλλου για την φάση των ημιτελικών και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό που θα την σφραγίσει στη Λαμία. Νωθρό το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με την Λαμία να παρουσιάζεται με πρόθεση κυρίως να κρατήσει το μηδέν την άμυνα της και την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο δίχως ωστόσο να βρίσκει εύκολα τις λύσεις στην επιθετική γραμμή.

Μάλιστα στο πρώτο μέρος είχε λιγοστές τελικές για να σκοράρει με τον Πόνσε στην επίθεση να προσπαθεί αρκετά απομακρυσμένος από τον Λιβάγια. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν πιο ουσιαστική έχοντας και τον αρχηγό της πιο ενεργό. Μόλις στο 47’ οι γηπεδούχοι χάνουν καλή ευκαιρία όταν μετά από κεφαλιά του Λιβάγια ο Μελίσσας έδιωξε εξαιρετικά τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του. Η ΑΕΚ ζωντάνεψε και έβγαινε στην περιοχή της Λαμίας με καλύτερες προϋποθέσεις ωστόσο το γκολ μέχρι εκείνο το λεπτό δεν είχε έρθει προκειμένου να ξεκλειδώσει και το ματς. Στο 59’ ο Μάνταλος πέρασε μία μπαλιά στην περιοχή της Λαμίας, ο Κλωναρίδης την πήρε, όμως φάνηκε αιφνιδιασμένος στο τελείωμα της φάσης με το κεφάλι ενώ είχε χρόνο να κάνει το κοντρόλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ένωση σκόραρε μετά από ωραία σέντρα του Μάνταλου και εξαιρετικό τελείωμα της φάσης από τον Πόνσε όπου με εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 70’ ο δικέφαλος παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Κρίστισιτς μπήκε μέσα στην περιοχή, κατάφερε να πλασάρει με τον Βάντερσον να διώχνει πάνω στην γραμμή! Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπογέ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο να χάσει μια καλή ευκαιρία. Ο Αργεντινός έκανε την ενέργεια μέσα στην περιοχή της Λαμίας πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μελίσσα. Ότι δεν κατάφερε νωρίτερα η ΑΕΚ το βρήκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Κρστίτσιτς! Ο Κλωναρίδης ο οποίος βοήθησε σημαντικά στο δεύτερο μέρος του αγώνα έβγαλε στον Σέρβο ο οποίος με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία για να μειώσει το σκορ και να βάλει σε μπελάδες την ΑΕΚ με τον Μπάρκα να έχει μία καταπληκτική επέμβαση σε πλασέ του Αντέτζο.