Η ΑΕΚ έκανε…παρέλαση στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ έκανε…παρέλαση στο ΟΑΚΑ και διέλυσε τον Αρη με 4-0, έχοντας τους Μπογέ και Πόνσε σε φανταστική μέρα. Ο Μπογέ έκανε πράγματα και θαύματα (με γκολ, ασίστ και ενέργειες υψηλής τεχνικής), ενώ ο Πόνσε έβαλε δύο γκολ. Ο Μπογέ στο 5΄ έκανε απίστευτη ενέργεια, διέσχισε όλο το γήπεδο και πλάσαρε ιδανικά τον Κουέστα ανοίγοντας το σκορ από νωρίς.

Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα στη μεσαία γραμμή. Άφηνε γήπεδο στον Άρη, που με άξονα τον Ντιγκινί δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα της Ενωσης και έφτανε σε θέση βολής. Μπορεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης να μην έκανε τη μεγάλη ευκαιρία, αλλά ήταν απειλητική. Παράλληλα, η ΑΕΚ δεν είχε τρόπο να επιβάλει το δικό της ρυθμό και να φτάσει σε φάση για να κλειδώσει το παιχνίδι. Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο επιχείρησε να μπει δυνατά και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Στο 56ο λεπτό η ΑΕΚ βρίσκει δεύτερο γκολ από στημένη μπάλα, με τον Γκάλο να εκτελεί το κόρνερ και ο Πόνσε που πηδά νικά τους πάντες στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 2-0. Αυτή η εξέλιξη και οι… φωνές του Ουζουνίδη αφυπνίζουν πλήρως την Ένωση που πατά γκάζι, κυριαρχεί απέναντι στον Άρη και βρίσκει και τρίτο γκολ στο 62’! Η μπάλα κυριολεκτικά «εξαφανίζεται» στον άξονα με συνεργασία των Λιβάγια – Μπογέ, η μπάλα φτάνει δεξιά στον Μπακάκη κι αυτός γυρίζοντας παράλληλα βρίσκει τον Πόνσε ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι γράφει με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το 3-0 εν μέσω αποθέωσης. Στο 72’ο Μπογέ ήταν αυτός που μπήκε από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα στον Λιβάγια και ο Κροάτης με κοντινή προσπάθεια εκτέλεσε τον Κουέστα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 στο ΟΑΚΑ.