Για κλάματα ο ΠΑΟΚ αλλά ελπίζει σε πρόκριση

Μια ακόμα θλιβερή εμφάνιση έκανε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Τσέλσι και αυτή τη φορά ηττήθηκε με 4-0. Παρ” όλα αυτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατηρεί ελπίδες πρόκρισης καθώς με νίκη επί της Μπατέ στην Τούμπα και ήττα της Βίντι από την Τσέλσι στην Ουγγαρία θα περάσει την τριπλή ισοβαθμία. Μόλις στο 7ο λεπτό μια κακή πάσα του Μάτος ανάγκασε τον Χατσερίντι να ανατρέψει τον Ζιρού

στο όριο της περιοχής με τον διαιτητή να τον αποβάλει. Η Τσέλσι πίεζε ασφυκτικά και στο 10′ έχασε ευκαιρία με τον Ζιρού και στο επόμενο λεπτό απείλησε με τον Πέδρο. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και στο 13′ οι «μπλε» είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Χάντσον-Οντόι. Στο 20′ ο Πασχαλάκης με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε το σουτ του Λόφτους-Τσικ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κέιχιλ δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά. Τελικά το γκολ ήρθε στο 27′ με κοντινό σουτ του Ζιρού. Με τη σέντρα σχεδόν η Τσέλσι είχε δοκάρι με τον Οντόι ενώ στο 33′ ο Πασχαλάκης έκοψε το πλασέ του Τζαπακόστα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Φάμπρεγας βρήκε τον Ζιρού και αυτός με εκπληκτική εκτέλεση έκανε το 2-0. Στο 42′ ο Παλμιέρι πλάσαρε με τον Κρέσπο κόβει πάνω στη γραμμή. Στην επανάληψη η Τσέλσι έριξε ταχύτητα αλλά παρ” όλα αυτά στο 56′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Λόφτους-Τσικ να πλασάρει και τον Πασχαλάκη να διώχνει. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Τζαπακόστα σούταρε άουτ. Στο 60′ ήρθε το 3-0 με σουτ του Χάντσον-Οντόι με τον Πασχαλάκη να φέρει ευθύνη καθώς το δέχθηκε στην κλειστή του γωνία. Το 4-0 ήρθε στο 78′ με τον Άλβαρο Μοράτα να σκοράρει με κεφαλιά. Ο Γουίλιαν στο 86′ δεν κατάφερε να πλασάρει τον Πασχαλάκη.