Φύγαμε για Κίνα

Μία ανάσα από την πρόκριση της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, βρίσκεται, πλέον, η Εθνική Ελλάδας. Η «επίσημη αγαπημένη», στην πρεμιέρα της β” προκριματικής φάσης,  κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση και της Σερβίας με 70-63, παρά την αντεπίθεση διαρκείας των φιλοξενούμενων, από το 27’ και μετά, έφτασε το 7-0, έναντι 4-3 της ομάδας του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς και πλέον… ξεσκονίζει τα διαβατήρια της για Κίνα.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, την Ελλάδα να βρίσκει πόντους από την περιφέρεια από τον Νικ Καλάθη, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Σέρβους μπροστά με 2 πόντους (16-18). Με καλάθι του Σλούκα  και τρίποντο του Παπανικολάου, η Ελλάδα ξεκίνησε με ένα 5-0 το δεύτερο δεκάλεπτο στα «Δύο Αοράκια», όμως το τρίτο φάουλ του Καλάθη, μόλις από το 13’, έστειλε τον βασικό γκαρντ της ομάδας στον πάγκο. Την απουσία του Νικ εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι, που «έτρεξαν» με την σειρά τους ένα 0-6 για το 21-24. Παπαπέτρου και Σλούκας, με σουτ από την περιφέρεια,, όχι μόνο δεν άφηναν τους Σέρβους να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά έφεραν και πάλι την Ελλάδα μπροστά με 32-29, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα μας μπροστά με 35-32, χάρη σε τρίποντο του Παπαπέτρου, με τους διεθνείς μας να έχουν 7/13 τρίποντα, σε αυτό το πρώτο μισό του αγώνα. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, καθώς χρειάστηκε να περάσουν δύο λεπτά για το πρώτο καλάθι, από τον Θανάση για το 37-32, για να έρθει το τρίποντο του Μπουρούση και το καλάθι σε… νεκρό χρόνο του Παπανικολάου, με την Ελλάδα να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (42-32 στο 23’).  Ο… βομβαρδισμός από την περιφέρεια συνεχίστηκε, με τον Σλούκα να στέλνει την Ελλάδα για πρώτη φορά στο +11 (45-34) και τον Καλάθη να γράφει το 48-36, όμως οι Σέρβοι, με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, κατάφεραν, όχι απλά να «μαζέψουν» την διαφορά, αλλά την φτάσουν στους 4 πόντους (51-47), χάρη σε ένα επιμέρους 3-11, στα τέσσερα τελευταία λεπτά. Το παιχνίδι, πλέον, είχε ξαναγίνει ντέρμπι, με τον Ραντούλιτσα να μειώνει στο καλάθι (51-49) και τον Μπογκντάνοβιτς, με τρίποντο, να γράφει το 55-54 στο 33’. Το τρίποντο του Μίτσιτς στο 36’, έφερε μετά από πολύ ώρα, το παιχνίδι στα ίσα (57-57), όμως ο Πρίντεζης, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ο Μπουρούσης με χουκ,  έφεραν  και πάλι την Ελλάδα μπροστά με 63-57 στο 36’.  Ακόμα ένα καλάθι του αρχηγού, 90’’ πριν το φινάλε, για το +8 (67-59 με επιμέρους σκορ 10-2), έδειχνε να βάζει… τέλος στο παιχνίδι, με την Εθνική μας ομάδα να διατηρεί την ψυχραιμία της και το υπέρ της προβάδισμα και να φτάνει στην τεράστια νίκη με 70-63, που την διατηρεί αήττητη με 7-0 και με το… ενάμιση πόδι στην τελική φάση της Κίνας.