Έχασε την ευκαιρία ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε εξαιρετικά με αντίπαλο τη Γρανάδα στην Ισπανία, είχε ευκαιρίες και ένα δοκάρι για να πάρει μια σημαντική νίκη, αλλά τελικά έμεινε στο 0-0. Μπορεί η Γρανάδα να είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας αλλά κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να κάνει ούτε μία αξιόλογη φάση μπροστά στα καρέ του Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Στο 84′ ο Σφιντέρσκι σπατάλησε την ευκαιρία με αδύναμο πλασέ από πλεονεκτική θέση. Στο 88′, ο ΠΑΟΚ έγινε και πάλι επικίνδυνος αλλά το σουτ του Ζίβκοβιτς μπλόκαρε ο Σίλβα, στις καθυστερήσεις ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Σβαμπ, έτσι το 0-0 παρέμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα. Ο «Δικέφαλος» έχασε την ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη στο Europa League επί μίας φορμαρισμένης ισπανικής ομάδας κι έτσι το ματς με την Αϊντχόφεν στην Τούμπα στις 5/11,  μετά τη νίκη των Ολλανδών στην Κύπρο είναι τελικός.