Έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός και τώρα όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός μπορούσε να εξασφαλίσει από το Μονακό την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου αλλά δεν τα κατάφερε. Και βέβαια ανεξάρτητα από το ότι ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία (77-78 το σκορ) μετά το άστοχο σουτ του Σλούκα στο τέλος, θα μπορούσε να μην είχε φτάσει ως εκεί. Αλλά νωρίτερα να είχε πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε αν δεν είχε το μεγαλο κενό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε ότι διατηρεί τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (προηγήθηκε με 42-38) έχοντας μάλιστα το εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο των 11 ασίστ για μόλις ένα λάθος. Η Μονακό είχε μείνει στα 2/13 τρίποντα και ο Ολυμπιακός είχε αρκετές σταθερές στην επίθεσή του με Σλούκα, Βεζένκοφ και Παπανικολάου (25 από τους 42 πόντους) αλλά και τη σιγουριά του Φαλ. Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο εντοπίστηκε από τη στιγμή κατά την οποία χρεώθηκαν με τρία φάουλ και τραβήχτηκαν προς τον πάγκο οι Τόμας Γουόκαπ και Μουσταφά Φαλ. Αν και ήδη είχαν χτίσει διψήφια διαφορά (+11 με 49-38) οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το ίδιο καλά στην άμυνά τους. Παράλληλα έλειψε το μυαλό του Αμερικάνου αλλά και η επιβλητικότητα του Γάλλου (σιγουριά με λίγα λόγια) στην επίθεση με αποτέλεσμα ο αγώνας να αλλάξει μορφή. Η Μονακό κατάφερε να επιστρέψει, να περάσει μπροστά με 62-59 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-61. Εκτός του Μπέικον προστέθηκε και ο Τόμας στα προβλήματα καθώς η Μονακό ξέφυγε με 70-61 στο 32’ αλλά ο Ολυμπιακός (με πρωταγωνιστές Παπανικολάου και Βεζένκοφ) μέσα σε ένα δίλεπτο με σερί 10-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 71-70! Το τρίποντο του Σλούκα, με 2 λεπτά για το φινάλε έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 77-76, ο Τζέιμς αστόχησε και ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη ευκαιρία να απομακρυνθεί αλλά ο Παπανικολάου δε βρήκε στόχο. Με 54’’ για το φινάλε ο Μπέικον έδωσε προβάδισμα (78-77) στους γηπεδούχους ενώ ο Σλούκας έκανε λάθος πάσα προς τον Φαλ. Οι ερυθρόλευκοι έπρεπε να βγάλουν την άμυνα πλέον και τα κατάφεραν αφού ο Μπέικον αστόχησε. Ο Σλούκας είχε την ευκαιρία να στείλει τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι αλλά δεν τα κατάφερε. Την Τετάρτη (4/5) θα κριθεί το εισιτήριο στο ΣΕΦ.