Εθνική ομάδα έτοιμη για όλα

Η Εθνική Ελλάδας με τον Τάσο Μπακασέτα να σκοράρει στο 36ο λεπτό πήρε το δεύτερο συνεχόμενο διπλό στο Nations League επικρατώντας 1-0 του Κόσοβου. Η Ελλάδα είχε μία πάρα πολύ καλή παρουσία. Στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε το γκολ πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο β” έκανε μία καλή διαχείριση και είχε ευκαιρίες

για ένα δεύτερο τέρμα. Με εννέα παίκτες τελείωσε το ματς το Κόσοβο, εξαιτίας των αποβολών του Αλίτι στο 72′ και του Μούριτς στο 90+2′. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι. Άγγιξαν και το γκολ μόλις στο 5′. Ο Ζενέλι πάτησε περιοχή και από κλειστή γωνία προσπάθησε να νικήσει τον Βλαχοδήμο. Εσωσε όμως την γαλανόλευκη εστία ο κίπερ της Μπενφίκα. Η Εθνική μας συνήλθε μετά το 10ο λεπτό. Κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να φτιάξει παιχνίδι. Αλλά τα πολλά λάθη στο κέντρο και η… εμμονή να επιτίθεται από τα αριστερά μονίμως με τον Τσιμίκα, δεν της επέτρεψαν να γίνει απειλητική. Στο 36ο λεπτό ωστόσο η Ελλάδα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μάνταλος έκλεισε προς τον άξονα, πρόλαβε να δώσει στον Μπακασέτα και αυτός με αριστερό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.  Πιο δυνατή επιθετικά στην επανάληψη η Εθνική μας. Αμυντικά δεν κινδύνεψε δευτερόλεπτο. Κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα στη κατοχή της ελέγχοντας το ματς. Και έψαχνε άλλο ένα γκολ ώστε να κλειδώσει το ματς. Σέντρα του Λημνιού, ο Γιακουμάκης βρήκε… αέρα στο 47′ . Ενώ στο 53′ ο Μασούρας έκανε κακή σέντρα, αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Στο 67′ ο Λημνιός από τα δεξιά βρήκε τον Μπάλντοκ στην προώθησή του στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μούριτς απέκρουσε το πλασέ του τελευταίου. Οι γηπεδούχοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο στο 71ο λεπτό. Δεύτερη κίτρινη στον Αλίτι. Και πάλι ο Λημνιός την κέρδισε την παράβαση. Καπάκι η Ελλάδα άγγιξε ξανά το γκολ. Τρομερό κοντρόλ και γύρισμα του Λημνιού, ο Καστράτι έδιωξε πάνω στη γραμμή. Ενώ στο 74′ το σουτ του Μπακασέτα έφυγε αουτ. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Κοσόβου ανέβηκαν και έψαξαν την ισοφάριση. Αλλά ο Βλαχοδήμος σταμάτησε τον Ραχμάνι και την κεφαλιά του στο 83ο λεπτό. Τελικά το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος. Το Κόσοβο έμεινε και με εννιά παίκτες στις καθυστερήσεις αφού ο Μούριτς βρήκε την μπάλα εκτός περιοχής με τα χέρια. Έτσι η Εθνική μας πανηγύρισε το 2×2 στο Νations League.