Επική ανατροπή και πρόκριση για την ΑΕΚ

Με γκολ του Ανσαριφάρντ στο 94′, η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League απέναντι στη Βόλφσμπουργκ. Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Μεχμέντι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η ίδια είχε χάσει πέναλτι με τον Μάνταλο. Τελικά, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα πάλεψε το παιχνίδι, βρήκε την ισοφάρισε με υπέροχο γκολ του Σιμόες και «σκότωσε» τη γερμανική ομάδα στις καθυστερήσεις του ματς. Στο 8′ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για τη Βόλφσμπουργκ. Ο Γκαρσία κατέβασε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά δεν είδε τον Οτάβιο που του έκλεψε την μπάλα, με τον Τσιντώτα να αποκρούει το σουτ και να σώζει την ομάδα του. Στο 14′ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά, οι αμυντικοί της Βόλφσμπουργκ δεν απομάκρυναν, αλλά το σουτ του Τσιγκρίνσκι πέρασε πάνω από την εστία του Πέρβαν. Στο 18′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, που βρήκε τον Κρίστισιτς μέσα στην περιοχή, ο οποίος ανατράπηκε από τον Σλάγκερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάνταλος, αλλά ο Πέρβαν έπεσε σωστά στη γωνία του και απέκρουσε. Στο 45′ ο Μπρέκαλο μπήκε στη μεγάλη περιοχή, ύστερα από λάθος απομάκρυνση του Ινσούα, έστρωσε στον Μεχμέντι και εκείνος με πλασέ (και παρεμβολή του Βασιλαντωνόπουλου) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 1-0 υπέρ των Γερμανών. Στο 60′ είχαμε ευκαιρία για τη Βόλφσμπουργκ. Ο Μπρέκαλο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βασιλαντωνόπουλο και κατέληξε κόρνερ. Στο 65′ ο Κρίστισιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος, έδωσε στον Ινσούα, ο οποίος έστρωσε στον Σιμόες και ο Πορτογάλος με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.το 86′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρνορλντ, παραχώρησε κόρνερ ο Τσιντώτας. Στο 94′ η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της νίκης και της μεγάλης πρόκρισης στους ομίλους του Europa League. Ο Ανσαριφάρντ πρόλαβε τον Λεκρουά, βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε υπέροχα για το 2-1!