Επέστρεψε στη…ρουτίνα ο ΠΑΟΚ

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε της Βέροιας με 4-0 στην Τούμπα για την 21η αγωνιστική της Super League, επιστρέφοντας στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν οι μεταγραφές του Ιανουρίου (Πρίγιοβιτς, Ενρίκε, Ουάρντα), ενώ αξιοσημείωτες ήταν και οι συμμετοχές των Πούγγουρα και Σιαμπάνη. Ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, ενώ στο 17′ ήρθε το γκολ, μετά όμως από λάθος της άμυνας της Βέροιας.

Ο Σισοκό επέστρεψε με… τακουνάκι στον τεμρατοφύλακα του, ο Ενρίκε το κατάλαβε, έκλεψε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-0 για τον Δικέφαλο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τζάλμα έχασε μοναδικό τετ α τετ. Από την πλευρά της, η Βέροια προσπάθησε να επισκέπτεται όσο γίνεται περισσότερο την περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς να δημιουργήσει πάντως κάποια σημαντική ευκαιρία. Μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός ήταν ένα πέναλτι που δε δόθηκε στον Καπετάνο μετά από σπρώξιμο του Βαρέλα, ενώ λίγα λεπτά αργότερο ίσχυσε το αντίστροφο, όταν ο Μπλάνας δε είδε καθαρό χέρι του Ασίγκμπα μέσα στην περιοχή, μετά από σουτ του Πρίγιοβιτς. Τελικά, αφού δεν έδωσε από ένα πέναλτι σε κάθε ομάδα, ο Μπλάνας στο 42′ έδειξε την άσπρη βούλα, μετά από μαρκάρισμα του Βασιλαντονόπουλου στον Ενρίκε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς, ο οποίος έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ, ένα σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο 45λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να πρωταγωνιστεί και μάλιστα να σκοράρει μόλις στο 50′. Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Πρίγιοβιτς με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντα το 3-0. Από εκεί και πέρα, ο Ίβιτς προτίμησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες του. Αρχικά πέρασε τον Πούγγουρα αντί του Μαλεζά στο 53′, ενώ στο 62′, ο Γλύκος αποχώρησε για να περάσει στη θέση του ο Σιαμπάνης. Η Βέροια βρήκε την ευκαιρία να δημιουργήσει κάποιες φάσεις, το ίδιο βέβαια και ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μάλιστα βρήκε ξανά δίχτυα στο 72′. Μια υπέροχη ενέργεια του Ουάρντα και ένα εξαιρετικό τελείωμα του Πέλκα έγραψαν το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.